Εγγραφές Α’ τάξης για το σχολικό έτος 2018-2019

Εγγραφή μαθητών στην Α’ τάξη  (σύμφωνα με το Π.Δ. 79/2017)

Η εγγραφή των μαθητών στο σχολείο μας θα γίνεται από

Τετάρτη 2 Μαΐου 2018 έως και Παρασκευή 18 Μαΐου 2018

από 12:00 μέχρι 13:00.

Στην Πρώτη Τάξη εγγράφονται υποχρεωτικά όσοι μαθητές γεννήθηκαν

από την 1η Ιανουαρίου μέχρι και 31η Δεκεμβρίου 2012.

Για την εγγραφή στην Α’ τάξη απαιτούνται τα εξής δικαιολογητικά:

1. Αίτηση -Υπεύθυνη Δήλωση (θα συμπληρωθεί στο σχολείο)
  2. Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπιαγωγείου (θα την πάρετε από το Νηπιαγωγείο)
  3. Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας από το οποίο να προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (συμβόλαιο, λογαριασμός ηλεκτρικής ενέργειας, φορολογική δήλωση)
  4. Βιβλιάριο Υγείας, φωτοτυπία των σελίδων εμβολιασμών του μαθητή ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια
  5. Α.Δ.Υ.Μ (Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή) (Θα δοθεί από το σχολείο για βεβαίωση από κρατικό νοσοκομείο ή ιδιώτη παιδίατρο)
  6. Πρόσφατο πιστοποιητικό γέννησης (αναζητείται αυτεπάγγελτα από το σχολείο)
  7. 7. Όσοι γονείς επιθυμούν να συμμετάσχουν τα παιδιά τους στο Ολοήμερο πρόγραμμα (13:15 – 16:00) θα πρέπει να υποβάλλουν και σχετική δήλωση (Θα δοθεί από το σχολείο)

Πρόσθετα δικαιολογητικά κατά περίπτωση:

1. Εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση
2. Σε περίπτωση μαθητών-τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, γνωμάτευση από Κ.Ε.Δ.Δ.Υ.  ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής
3. Δικαστική Απόφαση ή Ιδιωτικό Συμφωνητικό Επιμέλειας (σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης)

Οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται στην Α’ τάξη προσκομίζοντας πιστοποιητικό γέννησης επίσημα μεταφρασμένο ή Ληξιαρχική Πράξη γέννησης  χωρίς τη δέσμευση της ημερομηνίας έκδοσης, καθώς και όλα τα παραπάνω δικαιολογητικά.

Δεν γίνεται καμία εγγραφή μαθητή αν δεν έχει τη νόμιμη ηλικία