Επιστροφή στο σχολείο, Ιούνιος 2020

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας, εύχομαι να είστε όλοι καλά.

Την Δευτέρα 01.06.2020, οι μαθητές μας θα επιστρέψουν στο σχολείο, μετά από απουσία σχεδόν 3 μηνών. Η λήξη των μαθημάτων ορίστηκε στις 26.06.2020. Το ολοήμερο για αυτήν την περίοδο δε θα λειτουργήσει.

Επειδή η ζωή μας πια άλλαξε, η προστασία όλων μας πρέπει να είναι το κυριότερο μέλημά μας. Η προσαρμογή της ζωής μας και των δραστηριοτήτων μας στις νέες συνθήκες είναι άμεση επιταγή της κοινωνικής ευθύνης του ατόμου.  Έχουν θεσπιστεί από το Υπουργείο Παιδείας, από τον ΕΟΔΥ και από το Σχολείο κανόνες που φροντίζουν την προστασία των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των οικογενειών τους. Παρακαλούμε θερμά να τους διαβάσετε και να τους συζητήσετε με τους μαθητές μας, όταν θα σας έρθουν με ηλεκτρονικό μήνυμα.

Σ’ αυτή τη δύσκολη συγκυρία είναι σημαντικό όλοι να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον καθώς το άνοιγμα του σχολείου είναι τελικά πιο δύσκολη άσκηση από το να «μείνουμε σπίτι» και απαιτεί πρόσθετη υπευθυνότητα.

Σας ευχαριστούμε θερμά για τη συνεργασία.