Καλωσορίζοντας τα πρωτάκια μας!

Έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς με δωράκια για τα μικρά μας τα Πρωτάκια!!! Πεταλουδίτσες και αυτοκινητάκια με καραμελίτσες για να γλυκάνουν τον ερχομό τους στο Δημοτικό μας σχολείο!

Καλωσήρθατε!!!

WP_20150914_009 WP_20150914_010 WP_20150914_007 WP_20150914_008

WP_20150914_003 WP_20150914_005 WP_20150914_006 WP_20150914_002

Οι δασκάλες της πρώτης

Κοκορίκου Χρύσα (Α1) & Δογραμματζή Κατερίνα (Α2)

ΈΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2015-2016

neoxronia

Την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11-09-2015 ο αγιασμός θα γίνει στις 9 π.μ.

Αμέσως μετά τον αγιασμό οι γονείς και μαθητές της Α τάξης θα έχουν συνάντηση γνωριμίας με τον διευθυντή της σχολικής μονάδας.

Ο διευθυντής και το προσωπικό του σχολείου σας εύχονται

καλή σχολική χρονιά με δημιουργία, δύναμη και κουράγιο για τη νέα αρχή!

Μες στο μουσείο…..

Το τραγούδι από τη Λιλιπούπολη άρεσε σε όλους! Έτσι η καθηγήτρια μουσικής κα Μαρίνα Μίντζα το δίδαξε στα παιδιά! Κι όταν επισκεφτήκαμε το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, οι εργασίες τους δεν μπορούσαν παρά να έχουν αυτό τον τίτλο! Απολαύστε τες!

Αναρτήθηκε στο authorSTREAM από τον/την authorSTREAM

Η δασκάλα του Γ1

Καρυώτη Ιφιγένεια

Κυκλαδικά ειδώλια από το Γ1

Οι μαθητές του Γ1 γνώρισαν τα κυκλαδίτικα ειδώλια κι εντυπωσιάστηκαν! Αποφάσιασαν κι έγιναν κι αυτοί μικροί αγγειοπλάστες!

Η δασκάλα του Γ1

Καρυώτη Ιφιγένεια

Η Μελωδένια Πολιτεία

Στο πλαίσιο της Ευέλικτης Ζώνης, το τμήμα Γ2 μαζί με τη δασκάλα της μουσικής προσέγγισαν το μουσικό παραμύθι “Μελωδένια Πολιτεία ” με ένα δικό τους τρόπο: δραματοποίησαν εικόνες από το παραμύθι. δημιούργησαν μουσικά αινίγματα και τραγούδησαν όλοι μαζί. Εδώ παρουσιάζεται η ηχητική απόδοση του παραμυθιού από τα παιδιά.

H δασκάλα μουσικής

Μίντζα Μαρίνα

Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση της ActionAid

Στο παρακάτω link μπορείτε να δείτε τη συμμετοχή του σχολείου μας στην παγκόσμια εβδομάδα δράσης για την εκπαίδευση της ActionAid.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και σε όλους τους δασκάλους.

ActionAid education

Εργασία από το Γ2

Τα παιδιά του Γ2 διάβασαν λογοτεχνικά κείμενα για τον παππού και τη γιαγιά συζήτησαν για την προσφορά τους στην οικογένεια και τα προβλήματα της τρίτης ηλικίας και παρουσιάζουν τους αγαπημένους τους παππούδες και γιαγιάδες.

Το μισό πιθάρι – Ιστορίες σαν παραμύθι

Οι δικοί μας άνθρωποι

Αναρτήθηκε στο authorSTREAM από τον/την gdeli

Επίσης σας προτείνουμε ένα όμορφο και ιδιαίτερα συγκινητικό video για την τρίτη ηλικία

Η δασκάλα του Γ2

Ζιάννη Ολυμπία

Εισαγωγή μαθητών και μαθητριών στα Πειραματικά Σχολεία και στα Πρότυπα Σχολεία

Στην ιστοσελίδα της Δ.Ε.Π.Π.Σ.  http://depps.minedu.gov.gr  έχουν αναρτηθεί οδηγίες για την εισαγωγή των μαθητών και μαθητριών στα  Πειραματικά και στα Πρότυπα Σχολεία για το σχολικό έτος 2015-2016.

Εκκλησία της Αγίας Άννας

Στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών 3 μαθητές από το Ε3 έφτιαξαν με κόκκινο πηλό μια εκκλησία.

Την ονόμασαν “Αγία Άννα” και την χάρισαν στο σχολείο μας.

Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές Αλεξάνδρα Φ., Αγάπη Χ. και Κωνσταντίνο Σ.

IMG_20150504_123250

Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση της ActionAid

Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση της Action Aid ολοκληρώθηκε με επιτυχία και το σχολείο μας συμμετείχε ενεργά. Οι δημιουργίες των μαθητών μας σε συνεργασία με τους δασκάλους τους ήταν αρκετές και τις στείλαμε στον εκπαιδευτικό τομέα της ActionAid προκειμένου να συμμετέχουμε και εμείς στην προσπάθεια

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

A1-2o Δ.Σ Πεύκης

A1 τμήμα

A2-2o Δ.Σ Πεύκης

A2 τμήμα

Δ1-Δ2-2o Δ.Σ ΠεύκηςΔ1 και Δ2 τμήμα
Ε1-1-2o Δ.Σ ΠεύκηςΕ1 τμήμα Ε1-2-2o Δ.Σ ΠεύκηςΕ1 τμήμα ΣΤ1-2o Δ.Σ ΠεύκηςΣΤ1 τμήμα

Η δασκάλα του ΣΤ1 Κοκορίκου Χρύσα

Συνταγές από την Ελλάδα και άλλες περιοχές

Στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας τα παιδιά του Γ1 συγκέντρωσαν παραδοσιακές συνταγές από την Ελλάδα και άλλες περιοχές.  Τις μετατρέψαμε σε ψηφιακή μορφή και τις τοποθετήσαμε στον χάρτη παρακάτω. Το “γευστικό” ταξίδι που μας πρόσφεραν τα παιδιά είναι πραγματικά απολαυστικό. Συγχαρητήρια!!!

Οι δασκάλες Καρυώτη Ιφιγένεια και Δελή Γλυκερία

Φιλαναγνωσία και Δημιουργικότητα Β2 τμήμα

Στα πλαίσια του μαθήματος της “Φιλαναγνωσίας” οι μαθητές του Β2, εξοικειώθηκαν με την ανάγνωση παιδικών λογοτεχνικών βιβλίων, συζήτησαν και αντάλλαξαν απόψεις, ανάπτυξαν τη δημιουργική και κριτική τους σκέψη και με το σύνθημα

“ΑΓΑΠΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΩ ΤΗ ΦΥΣΗ ”