ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ

Μαρ 202023

Αγαπητοί γονείς,

Σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, δεδομένων των συνθηκών, προχωρούμε σε υλοποίηση της εκπαίδευσης από απόσταση.

Για την συνέχιση της εκπαίδευσης των παιδιών θα χρησιμοποιήσουμε τις δυνατότητες των νέων τεχνολογιών. Η ασύγχρονη εκπαίδευση απευθύνεται σε όλους τους μαθητές και όλες τις μαθήτριες Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων. Για την υλοποίηση της από απόσταση ασύγχρονης εκπαίδευσης, προτείνεται από το ΥΠΑΙΘ να αξιοποιηθούν πληροφοριακά συστήματα, που έχει αναπτύξει το ΥΠΑΙΘ, όπως για παράδειγμα η εκπαιδευτική πλατφόρμα e-class και η Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα e-me. Η επιλογή της πλατφόρμας που θα αξιοποιηθεί έγκειται στη διακριτική ευχέρεια του/της κάθε εκπαιδευτικού. Θα σας ενημερώσουμε στην συνέχεια ποια πλατφόρμα θα χρησιμοποιεί ο κάθε εκπαιδευτικός για το τμήμα του ή σε συνεργασία των εκπαιδευτικών για όλη την τάξη.

Για τον λόγο αυτό καλούμαστε έως και την Τρίτη 24/3/2020 να έχουμε ολοκληρώσει τις προπαρασκευαστικές διαδικασίες που απαιτούνται για την υλοποίηση της ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Έτσι, οι γονείς/κηδεμόνες, με ευθύνη του Διευθυντή, μεριμνούν για την εγγραφή των μαθητών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ). Με την εγγραφή τους οι μαθητές/τριες αποκτούν μαθητικό λογαριασμό ΠΣΔ μέσω του οποίου έχουν την δυνατότητα να συνδεθούν στις διαθέσιμες πλατφόρμες τηλεκπαίδευσης.

Στη σελίδα https://register.sch.gr/students/ μπορείτε να προχωρήσετε στην εγγραφή των μαθητών.

(για τους μαθητές από την Γ τάξη έως και την ΣΤ΄ ο ΑΜ μπορεί να βρεθεί στον έλεγχο που έχετε πάρει με τη βαθμολογία του 1ου τριμήνου. Όμως η εγγραφή μπορεί να γίνει και χωρίς τον αριθμό μητρώου. Για τους μαθητές της  Α΄ και  Β΄ κάνετε την εγγραφή χωρίς τον ΑΜ).

ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα στοιχεία των μαθητών να είναι τα επίσημα ή όπως είναι γραμμένα στον έλεγχο του 1ου Τριμήνου.

Αν δεν μπορέσετε να κάνετε την εγγραφή παρακαλώ να επικοινωνήσετε με το Διευθυντή στο email 2dimpaian@sch.gr ή στο τηλέφωνο του σχολείου 2106642296.

*για την εφαρμογή του Νέου Ευρωπαϊκού Κανονισμού Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων 2016/679 και του νόμου 4624/2019  ακολουθήστε τον σύνδεσμο: https://www.sch.gr/dataprivacy/

** Δεν χρειάζεται να εκτυπώνετε τις εργασίες των μαθητών και πολύ περισσότερο να βγαίνετε από το σπίτι και να ψάχνετε για εκτυπωτή. Εξάλλου οι νέες τεχνολογίες πρέπει να μας εξυπηρετούν άυλα και χωρίς εκτυπώσεις. Οι μαθητές θα γράφουν στα τετράδια που ήδη έχουν ότι χρειάζεται.

Για ό,τι νεότερο θα σας ενημερώσουμε.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΜΑΡΑΓΚΟΥΔΑΚΗΣ

Μάρτιος 2020
« Φεβ   Απρ »

1. 28/05/1979: Υπογράφεται στο περιστύλιο του Ζαππείου η συμφωνία ένταξης της Ελλάδας στην ΕΟΚ. Από ελληνικής πλευράς, τη συμφωνία υπογράφει ο Κωνσταντίνος Καραμανλής.