ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΔΡΑΣΗΣ «ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ»

Οκτ 20193

Σας ενημερώνουμε ότι, με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του Σχολείου, αποφασίστηκε ο τρόπος πραγματοποίησης  της δράσης «τα βιβλία στο σχολείο».

Η δράση υλοποιήθηκε  για πρώτη φορά το σχολικό έτος 2017-2018 και σύμφωνα με εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ καθιερώνεται για το σχολικό έτος 2019-2020 η παραμονή των σχολικών βιβλίων των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου για τουλάχιστον δύο Σαββατοκύριακα το μήνα, στο σχολείο.

Σκοπός της συγκεκριμένης δράσης είναι να συμβάλλει στην ποιοτική αναβάθμιση της σχέσης των μαθητών και των μαθητριών με το σχολείο, εντάσσοντας οργανικά τη διαδικασία της εμπέδωσης των γνώσεων μέσα στο ίδιο το σχολικό περιβάλλον. Η συγκεκριμένη δράση δύναται να συμβάλει σε μια γενικότερη επανεκτίμηση της σημασίας και του ρόλου των εργασιών στο σπίτι σε σχέση με τον ελεύθερο χρόνο των μαθητών και των μαθητριών, οδηγώντας σε εξισορρόπηση ανάμεσα στις εργασίες που υλοποιούνται στο σχολείο και στις κατ’ οίκον εργασίες.

Με τη συγκεκριμένη δράση καθιερώνεται η παραμονή των σχολικών βιβλίων των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου για τουλάχιστον δυο (2) Σαββατοκύριακα το μήνα στο σχολείο. Τα βιβλία των μαθητών/τριών παραμένουν στο σχολείο την Παρασκευή, πριν από το Σαββατοκύριακο που έχει αποφασιστεί από τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου, έως την Δευτέρα.

Επισημαίνεται, ότι η παραμονή των βιβλίων στο σχολείο δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτών των Σαββατοκύριακων.

Ειδικότερα και σύμφωνα με τα παραπάνω ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Παιανίας αποφάσισε:

1. Η δράση θα υλοποιηθεί το πρώτο και το τρίτο Σαββατοκύριακο κάθε μήνα καθώς και τα δύο Σαββατοκύριακα του Ιουνίου.
  2. Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα την Παρασκευή πριν από το Σαββατοκύριακο υλοποίησης της δράσης, το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει πολιτιστικές και αθλητικές δραστηριότητες.
  3. Το πρόγραμμα του Ολοήμερου Προγράμματος την Παρασκευή πριν το Σαββατοκύριακο υλοποίησης της δράσης θα υλοποιείται στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.

Οκτώβριος 2019
« Σεπ   Νοέ »

1. 20/11/: Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού
    Η Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού, που αποτελεί το πλέον αποδεκτό κείμενο για τα ανθρώπινα δικαιώματα παγκοσμίως, υιοθετήθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ στις 20 Νοεμβρίου του 1989. Την έχουν επικυρώσει 191 κράτη, εκτός των ΗΠΑ και της Σομαλίας, και τα 54 άρθρα της καλύπτουν όλα τα δικαιώματα των παιδιών που χωρίζονται σε 4 τομείς: Δικαιώματα Επιβίωσης, Ανάπτυξης, Προστασίας και Δικαιώματα Συμμετοχής.