Εγγραφές μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη για το Σχολικό έτος 2020-21

Από την Παρασκευή 15 Μαΐου 2020 μέχρι την Παρασκευή 29 Μαΐου 2020 το Σχολείο μας θα δέχεται αιτήσεις γονέων ή κηδεμόνων των μαθητών που έχουν γεννηθεί από 1-1-2014 έως 31 -12-2014 προκειμένου να εγγραφούν στην Α΄ τάξη του Σχολείου μας.

Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται καθημερινά στις εργάσιμες ημέρες από 09.30- 12.30.

Τα δικαιολογητικά εγγραφής που υποβάλλονται είναι:

1. Αίτηση-δήλωση εγγραφής (διατίθεται από το σχολείο και παρακάτω στα ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ).
  2. Αίτηση-Ερωτηματολόγιο 2ου Δ.Σχ.Ορεστιάδας  (διατίθεται από το σχολείο και παρακάτω στα ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ).
  3. Αποδεικτικό στοιχείο (λογαριασμό ΔΕΗ, τηλεφώνου, ΔΕΥΑΟ) από το οποίο να προκύπτει ότι η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή βρίσκεται εντός των ορίων της περιοχής του Σχολείου.
  4. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή για να συμπληρωθεί από υγειονομική υπηρεσία ή τον οικογενειακό ιατρό και να υποβληθεί στο σχολείο από τους γονείς (διατίθεται έντυπο από το Σχολείο και παρακάτω στα ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ).
  5. Βιβλιάριο Υγείας ή άλλο στοιχείο από το οποίο να αποδεικνύεται ότι έχουν πραγματοποιηθεί όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια (ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ τα εμβόλια).
  6. Βεβαίωση φοίτησης από το νηπιαγωγείο.
  7. Σε περίπτωση μαθητών /τριών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και αναπηρία, οι γονείς συνυποβάλλουν γνωμάτευση του ΚΕΣΥ ή του Δημόσιου Ιατροπαιδαγωγικού Κέντρου ή άλλη αρμόδια υπηρεσία χωρίς αυτό να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.
  8. Αιτήσεις μπορούν να υποβάλλουν και γονείς για μαθητές, των οποίων οι διευθύνσεις κατοικίας βρίσκονται εκτός των ορίων της περιοχής του σχολείου, εφόσον τα αδέρφια τους φοιτούν ήδη στο ίδιο σχολείο.

Ενημερώνουμε τους ενδιαφερόμενους γονείς ότι σύμφωνα με τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας πρέπει να προσέρχονται στο σχολείο λαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα αποφυγής διασποράς της λοίμωξης από τον κορωνοϊό Kovid-19 φορώντας μάσκα και να τηρούν τη φυσιολογική απόσταση.

Λεπτομέρειες για την εγγραφή εδώ →ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗΝ Α ΤΑΞΗ 2020-2021

Ο χάρτης της περιοχής του σχολείου μας βρίσκεται  ΕΔΩ→ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ-ΔΗΜΟΤΙΚΑ-ΧΑΡΤΗ

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Αίτηση εγγραφής – υπεύθυνη δήλωση γονέων εδώ→ΑΙΤΗΣΗ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗΝ Α ΤΑΞΗ -ΠΔ79-2017

Αίτηση-Ερωτηματολόγιο 2ου Δ.Σχ.Ορεστιάδας →ΑΙΤΗΣΗ -ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή εδώ → ΑΔΥΜ που συμπληρώνει ο γιατρός και υποβάλλεται στο σχολείο άμεσα.

Το Φύλλο Ιατρικής Εξέτασης που συμπληρώνουν οι γονείς και παραδίδουν στο γιατρό εδώ → Φύλλο Ιατρικής Εξέτασης

Αίτηση εγγραφής στο Ολοήμερο εδώ →ΔΗΜΟΤΙΚΟ-ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ