ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑΣ ΜΕ WEB.2

Οι μαθητές της Στ΄ Τάξης του σχολείου μας, στο πλαίσιο του μαθήματος της Γεωγραφίας και πιο συγκεκριμένα στην ενότητα «Ευρώπη», διδάχθηκαν τα Αξιοθέατα της Ευρώπης με δραστηριότητες βασισμένες σε εργαλεία web2.

Αρχικά, οι μαθητές κατασκεύασαν ένα εννοιολογικό χάρτη στο λογισμικό popplet για την ανίχνευση των γνώσεων τους σχετικά με τα αξιοθέατα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Έπειτα, έπαιξαν μια δραστηριότητα-παιχνίδι όπου καθεμιά από τις 27 χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης έχει τα δικά της μνημεία και αξιοθέατα.  Οι μαθητές προσπάθησαν να ταιριάξουν τα ζευγάρια ανοίγοντας τις κάρτες και να μάθουν περισσότερα για την ιστορία κάθε μνημείου ή αξιοθέατου. Στη συνέχεια, αναζήτησαν πληροφορίες στο διαδίκτυο για να φτιάξουν μία διαφήμιση για ένα αξιοθέατο και να το αναρτήσουν σε ένα πίνακα ανακοινώσεων padlet. Αμέσως μετά έπαιξαν ένα διαδραστικό παιχνίδι στο educandy. Στο τέλος,  σύγκριναν στον αρχικό εννοιολογικό χάρτη τις πρότερες με τις νέες γνώσεις που διδάχθηκαν ώστε να καλλιεργηθούν μεταγνωστικές δεξιότητες στους μαθητές.