ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ-ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ

Η 4η Υ.ΠΕ.  υλοποιεί πρόγραμμα Αγωγής Στοματικής Υγείας και Προληπτικής Οδοντιατρικής. Σκοπός του προγράμματος είναι η πρόληψη και προαγωγή της Στοματικής υγείας των μαθητών/τριών μέσα από την βιωματική/ενεργητική μάθηση. Στο πλαίσιο αυτό ο Οδοντίατρος (κ. Σαββίδης Λ.) και  η Επισκέπτρια Υγείας (κ. Ζαχαρή Ε.) του Κέντρου Υγείας Ορεστιάδας  επισκέφτηκαν το 2o Δημοτικό Σχολείο Ορεστιάδας την Τρίτη 3 Μαρτίου 2020.

Οι μαθητές  της Α και Β τάξης  του σχολείου μας ενημερώθηκαν και εκπαιδεύτηκαν με βιωματικό τρόπο για τα εξής θέματα:

-Ποιοι είναι οι παράγοντες κινδύνου για την ανάπτυξη τερηδόνας και ουλίτιδας.

-Η αξία της καθημερινής Στοματικής Υγιεινής και της φροντίδας του στόματός τους.

-Γνωριμία με τα δόντια και τη στοματική κοιλότητα.

-Επίδειξη του σωστού τρόπου βουρτσίσματος και των άλλων μέσων στοματικής υγιεινής, εκπαίδευσή τους στη σωστή τεχνική χρήσης τους και καθιέρωση καλών συνηθειών Στοματικής Υγιεινής από μικρή ηλικία.