ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

4ype_logoΟλοκληρώθηκε με επιτυχία στο σχολείο μας το πρόγραμμα Αγωγής Στοματικής Υγείας και Προληπτικής Οδοντιατρικής που υλοποιεί  η 4η Υ.Πε.  Σκοπός του προγράμματος είναι η πρόληψη και προαγωγή της Στοματικής υγείας των μαθητών/τριών μέσα από την βιωματική/ενεργητική μάθηση.

Είναι ιδιαίτερα σημαντική η πρόληψη της τερηδόνας σε αυτήν την ηλικία, καθώς έχει αποδειχθεί ότι άτομα που προσβάλλονται από τερηδόνα στην παιδική ηλικία, αποτελούν ασθενείς υψηλού κινδύνου για ανάπτυξη τερηδόνας και στην υπόλοιπη ζωή τους. Συνεπώς είναι πολύ σημαντική η εκμάθηση της σωστής φροντίδας των δοντιών τους από νωρίς.

Στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Στοματικής Υγείας, οι μαθητές (μετά από σχετική άδεια των γονέων/κηδεμόνων τους) είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να εκπαιδευτούν με βιωματικό τρόπο για τα εξής θέματα:

-Ποιοι είναι οι παράγοντες κινδύνου για την ανάπτυξη τερηδόνας και ουλίτιδας.

-Η αξία της καθημερινής Στοματικής Υγιεινής και της φροντίδας του στόματός τους.

-Η σημασία της υγιεινής διατροφής (φρούτα-λαχανικά) και οι επιπτώσεις της συχνής λήψης σακχάρων.

-Γνωριμία με τα δόντια και τη στοματική κοιλότητα.

-Επίδειξη του σωστού τρόπου βουρτσίσματος και των άλλων μέσων στοματικής υγιεινής, εκπαίδευσή τους στη σωστή τεχνική χρήσης τους και καθιέρωση καλών συνηθειών Στοματικής Υγιεινής από μικρή ηλικία.

-Αποκάλυψη των μικροβίων της οδοντικής πλάκας με τη φυτική χρωστική ερυθροσίνη (φουξίνη).

-Ενδοστοματική εξέταση των παιδιών με γλωσσοπίεστρα και γάντια μίας χρήσης, κατά την οποία δεν υπάρχει καμία ενόχληση στο παιδί.

-Ενημέρωση των γονέων για τα ευρήματα της εξέτασης.

Ακολούθησε απλή Οδοντιατρική εξέταση (όχι σε συνθήκες Οδοντιατρείου) και συστήνονται τα
παρακάτω -με ενημερωτική επιστολή προς τους γονείς-ανάλογα με την περίπτωση:
⃝ Οδοντιατρική θεραπεία
⃝ Καθαρισμό των δοντιών σε Οδοντιατρείο
⃝ Τοποθέτηση Προληπτικών καλύψεων οπών και σχισμών στα μόνιμα δόντια.
⃝ Καλύτερο βούρτσισμα των δοντιών
⃝ Ορθοδοντική εκτίμηση

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥ ΓΟΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 4Η ΥΠΕ

Μπορείτε και εσείς να βοηθήσετε σημαντικά στη διατήρηση της Στοματικής Υγείας του
παιδιού σας, με τα ακόλουθα βήματα:
-Προτρέπεται το παιδί σας να βουρτσίζει τα δόντια του με φθοριούχο οδοντόκρεμα 2
φορές την ημέρα. Η μία φορά θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε το βράδυ, πριν πάει για
ύπνο.
-Να θυμάστε ότι τα γλυκά και τα ποτά που έχουν ζάχαρη (αναψυκτικά, χυμοί με ζάχαρη,
σοκολατούχο γάλα, κ.ά.), είναι βλαπτικά για τα δόντια αλλά και για τη γενική υγεία του
παιδιού.
-Προτρέπεται τα παιδιά σας να τρώνε τα γλυκά μετά το φαγητό και ΟΧΙ ανάμεσα στα
γεύματα.
-Να προτιμάτε τα φρέσκα φρούτα, παρά τους χυμούς του εμπορίου και τα αναψυκτικά.
-Όλα τα παιδιά χρειάζεται να επισκέπτονται τον οδοντίατρο κάθε χρόνο για προληπτική
εξέταση και τοπική εφαρμογή φθορίου (Φθορίωση) στο Οδοντιατρείο.

Ευχαριστούμε θερμά τους οδοντιάτρους και το υγειονομικό προσωπικό του Κέντρου Υγείας Ορεστιάδας που πραγματοποίησαν το παραπάνω πρόγραμμα!