Το Glossomobil στο σχολείο μας για Ε΄και ΣΤ΄ 21-4-16

ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ 11Την Πέμπτη 21 Απριλίου υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας το Glossomobil από το πρόγραμμα “Γερμανικά σε κίνηση”, ύστερα από πρόσκληση των εκπαιδευτικών της Γερμανικής Γλώσσας.

Το “Γερμανικά σε κίνηση” είναι ένα πρόγραμμα υπό την αιγίδα της Γερμανικής Πρεσβείας στην Αθήνα και του Γερμανικού Προξενείου στη Θεσσαλονίκη. Συντονίζεται από τα Ινστιτούτα Goethe στην Ελλάδα και έχει ως στόχο την προώθηση της γερμανικής γλώσσας και του γερμανικού πολιτισμού στην Ελλάδα.

Ειδικά εκπαιδευμένο διδακτικό προσωπικό ταξιδεύει με οχήματα στην Ελλάδα, τα Glossomobil, για να έρθουν σε επαφή με μαθητές και εκπαιδευτικούς και να πραγματοποιήσουν μαζί τους ενδιαφέρουσες δραστηριότητες που αφορούν τη γερμανική γλώσσα.

Το διδακτικό προσωπικό της ομάδας παρουσίασε εκπαιδευτικές δραστηριότητες και οι μαθητές παίξαμε,  χορέψαμε, τραγουδήσαμε και βιώσαμε μια ευχάριστη εμπειρία.

Αποκορύφωμα του προγράμματος αποτέλεσαν τα παιχνίδια στη αυλή με ένα ειδικό πανί από αλεξίπτωτο.