Εισαγωγή στο σκάκι για τη Β΄και Γ΄τάξη

ΣΚΑΚΙ 6Ο Σύλλογος Διδασκόντων, εκμεταλλευόμενος την παρουσία του καθηγητή κου Νίκου Λυγερού στην πόλη μας για διάλεξη στο Σύλλογο Απογόνων Αδριανουπολιτών και Καραγατσιανών και με τη συνδρομή του Προέδρου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κου Λυμπερίδη Αθνασίου, τον προσκάλεσε να κάνει μια «εισαγωγή στο σκάκι» στους μαθητές της Β΄και Γ΄τάξης.

Το σχολείο μας τα προηγούμενα έτη αλλά και φέτος έχει να επιδείξει πολλές επιτυχίες μαθητών στα πρωταθλήματα σε τοπικό, σε επίπεδο Νομού και Θράκης, χάρη στη διδασκαλία και εκγύμνασής τους στον Αθλητικό Όμιλο Ορεστιάδας από τους προπονητές του.

Τη φετινή χρονιά προμηθευτήκαμε το εκπαιδευτικό υλικό που εξέδωσε η Ένωση Σκακιστών Θεσσαλονίκης και με πρωτοβουλία του δασκάλου κου Ροϊλού Ιωάννη χρησιμοποιήθηκε για την γνωριμία με το παιγνίδι των μαθητών των μικρών τάξεων και του ολοημέρου.