“Βιότοποι της Θράκης” με Πανεπιστημιακή θεώρηση

ΔΙΑΛΕΞΗ ΔΠΘ 2Στα πλαίσια του προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, που εκπονούμε οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης με θέμα “Βιότοποι της Θράκης”, μας επισκέφθηκαν, μετά από αίτημά μας στον Κοσμήτορα  της Σχολής Επιστημών Γεωπονίας και Δασολογίας κ. Κουτρούμπα Σπυρίδωνα, οι αναπληρωτές καθηγητές των τμημάτων Αγροτικής Ανάπτυξης κ. Μπρούφας Γεώργιος και Δασολογίας και Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων κ. Παπαγεωργίου Αριστοτέλης.

Ο κ. Μπρούφας Γεώργιος με θέμα: “Εντομολογία” και ο κ. Παπαγεωργίου Αριστοτέλης με θέμα: “Δασικά οικοσυστήματα” μας έδωσαν χρήσιμες πληροφορίες για το θέμα που διαπραγματευόμαστε και μας έδειξαν μεθόδους δουλειάς και ιδέες προσέγγισης.

Ό,τι μάθαμε θα το προσαρμόσουμε στο θέμα μας και στη μεθοδολογία επεξεργασίας του για να ολοκληρώσουμε το πρόγραμμα, που θα παρουσιάσουμε στο τέλος του διδακτικού έτους στους συμμαθητές μας.