Συνεχίζουμε ως “υπερασπιστές των παιδιών”

UnicefΕπί σειρά ετών το σχολείο μας βρίσκεται κοντά στη UNICEF, «Υπερασπιστής» όλων των παιδιών του κόσμου.

Οι μαθητές της Β’ Τάξης με τη δασκάλα τους, κα Καλπάκη Ευαγγελία, ήταν και φέτος πιστοί στο ραντεβού τους, στον κοινό αγώνα με τη UNICEF για ένα καλύτερο αύριο.

Οι μικροί μαθητές αφού ενημερώθηκαν για τη UNICEF, τις δράσεις της και την προσπάθειά της να προσφέρει ζωή εκεί που οι ελπίδες για ζωή μειώνονται και το αύριο είναι αβέβαιο, αποφάσισαν να μη μείνουν αμέτοχοι, απλοί θεατές σε αυτήν την υπάρχουσα κατάσταση.

Πήραν χαρτί και χρώματα και άρχισαν να σχεδιάζουν τον κόσμο που αυτά επιθυμούν για όλα τα παιδιά.

Δεν έμειναν όμως εκεί.
Τα παιδιά θέλησαν να δείξουν και έμπρακτα την αγάπη τους ενισχύοντας το έργο της UNICEF.
Στην ιστοσελίδα της UNICEF μπορείτε να δείτε την αφιερωμένη στο σχολείο σελίδα και περισσότερες ζωγραφιές των μαθητών → http://www.unicef.gr/schools/2014/s140226.php