Η Εθνική Λυρική Σκηνή στο σχολείο μας

Την Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2013, ώρα 11.00΄, στο Γυμναστήριο του σχολείου μας, η Εθνική Λυρική Σκηνή θα παρουσιάσει την όπερα του Τζοακίνο Ροσσίνι “Ο κουρέας της Σεβίλλης”  ειδικά προσαρμοσμένη για παιδιά, στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου “Η όπερα διαδραστικά στα δημοτικά σχολεία”.

Τα παιδιά έρχονται σε επαφή με την όπερα, μία τέχνη που συνδυάζει μουσική, λόγο, εικαστικές τέχνες, σ’ ένα σύνθετο σκηνικό έργο.

Τον τελευταίο μήνα μαθητές με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων μουσικής, θεατρικής αγωγής και εικαστικών ετοιμάζονται για τη συμμετοχή τους στο στήσιμο της παράστασης, στη βάση της διαδραστικής προσέγγισης του θέματος.

Στην εκδήλωση έχουμε καλέσει τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης των σχολείων της Ορεστιάδας και γονείς του σχολείου μας για να μοιραστούν μαζί μας αυτή τη μοναδική εμπειρία.