Πάω Α΄ και μ’ αρέσει

Προετοιμάζοντας το παιδί μου για τη νέα σχολική χρονιά!

Οι μέρες περνούν κι έρχεται σιγά σιγά ο καιρός που οι μικροί μαθητές θα επιστρέψουν στα θρανία! Η επιστροφή στο σχολείο είναι μια δύσκολη μετάβαση από τις ξένοιαστες μέρες του καλοκαιριού.Ειδικά για τα παιδιά που ξεκινούν για πρώτη φορά αλλά και γι αυτά που αλλάζουν σχολικό περιβάλλον.
Τα καλά νέα είναι ότι αυτή την αλλαγή  μπορούμε να την κάνουμε πιο εύκολη και να απολαύσουμε τις τελευταίες μέρες του  καλοκαιριού! Σύμφωνα  με την Δρ.Laura Markham τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε είναι εύκολα και απλά!

1 : Βεβαιωθείτε ότι το παιδί νιώθει καλά με το σχολείο!
Μιλήστε του για τις αλλαγές της νέας χρονιάς.” Τώρα θα είσαι πια στην Α’ θα μπορείς να παίζεις με μεγαλύτερα παιδιά στην ίδια αυλή”
Επισκεφθείτε το σχολείο ώστε ο χώρος του να είναι οικείος με το παιδί!

2 : Εκμεταλλευτείτε οποιαδήποτε ευκαιρία για να γνωρίσει το παιδί την καινούρια του δασκάλα!

3 : Βρείτε τρόπους να δεθεί το παιδί με το δάσκαλο της τάξης.
Η σύνδεση αυτή βοηθάει τα παιδιά να μαθαίνουν καλύτερα!”Είμαι σίγουρη πως η κυρία σου διαβάζει πολύ ωραία παραμύθια και πιστεύω πως θα διαβάσει και το αγαπημένο σου!”
“Η κυρία σου είναι σπουδαία δασκάλα τα παιδιά τη λατρεύουν και μόλις γνωριστείτε θα αγαπήσει ο ένας τον άλλο”
Ενθαρρύνετε το παιδί να ζωγραφίσει μια ζωγραφιά και να την προσφέρει στην κυρία του την πρώτη μέρα!Θα νιώσει πολύ όμορφα βλέποντας τη δασκάλα του να τη θαυμάζει!

4: Παροτρύνετέ το να αναπτύξει δεσμούς φιλίας με άλλα παιδιά!
Η επαφή με τους συνομηλίκους του απομακρύνει το άγχος των πρώτων ημερών.

5: Πρόβες αποχαιρετισμού!
Για πολλά παιδιά η δύσκολη στιγμή είναι η στιγμή του αποχαιρετισμού. Ξεκινήστε πρόβες λέγοντας:
“Γεια σου.”
‘Σ’αγαπάω ,θα έχεις μια σπουδαία μέρα θα σε δω στις 2…”
Μπορείτε να του δώσετε να κρατάει στην παλάμη του ένα μικρό σημείωμα ,ένα μικρό πραγματάκι που βρήκατε μαζί το καλοκαίρι ( κοχύλι…)

6: Ανάγνωση βιβλίων!
Στις διακοπές όλα χαλαρώνουν ,είναι όμως καιρός να βρείτε μαζί βιβλία !Αφήστε το να διαλέξει μόνο του ένα και διαβάστε  το μαζί  !

7: Βάλτε το παιδί νωρίς για ύπνο!
Πολλές μέρες πριν την έναρξη της χρονιάς πάρτε ένα ημερολόγιο και τσεκάρετε μαζί του τη ώρα για κάθε νύχτα .Λίγο λίγο και πιο νωρίς….

8: Αγοράστε μαζί τα σχολικά είδη!

9: Οργανώστε την πρώτη μέρα!
Από τις προηγούμενες μέρες συζητήστε για το τι ακριβώς θα κάνετε την πολυπόθητη μέρα.
“Πρέπει να σηκωθείς νωρίς .Θα πάμε σχολείο θα δεις τους αγαπημένους σου φίλους !
Θα πούμε ένα μεγάλο Γειαααααα! και όταν μπεις στην τάξη η κυρία σου θα είναι περήφανη για σένα.Τ ο μεσημέρι θα έρθω να σε πάρω και θα μου πεις για τη “σπουδαία” σου μέρα!

Είναι αλήθεια πως όλα τα παιδιά έχουν άγχος για τις πρώτες μέρες.Βοηθήστε τα να αποβάλλουν το στρες και όλα θα είναι καλύτερα…
Με αγάπη από την Πάω Α’ και μ’ αρέσει

ΠΗΓΗ: http://paoakaimaresi.blogspot.gr