Χρυσάνθη Τσιαμπαλή-Κελεπούρη

Tsiampali-KelepouriΗ Χρυσάνθη Τσιαμπαλή-Κελεπούρη γεννήθηκε τον Αύγουστο του 1975 στη Λάρισα, όπου ζει. Είναι πτυχιούχος του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Όταν ήταν παιδί μαγευόταν από τα παραμύθια και τις ιστορίες που διάβαζε, θαύμαζε τους συγγραφείς τους και κάπου κάπου επιχειρούσε να γράψει τις δικές της. Χρόνια αργότερα, κάποια Χριστούγεννα, τρύπωσε πονηρά στο μυαλό της η ηρωίδα του πρώτου της βιβλίου, η χρυσαφένια μπαλίτσα… Έτσι ξεκίνησε το όμορφο ταξίδι στον κόσμο της φαντασίας και του παραμυθιού, με την ελπίδα ο δρόμος να είναι μακρύς… Από το 2009 είναι μέλος της Γυναικείας Λογοτεχνικής Συντροφιάς και του Κύκλου του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου.

Βιβλία της συγγραφέως:

Istories gia deilous

Ιστορίες για δειλούς και θαρραλέους

Ο Ντίνος και η παρέα του αποκαλούν τον Ορέστη «κοτούλα», δηλαδή δειλό, επειδή του αρέσει να διαβάζει βιβλία και όχι να παίζει κόντρες. Ο Ορέστης τούς φοβάται…Τι θα συμβεί όμως όταν εκείνοι συναντηθούν απρόσμενα με αληθινές κοτούλες; Πώς θα καταφέρουν τα αθώα πτηνά να κάνουν τον Ντίνο να έρθει αντιμέτωπος με όσα βρίσκονται κρυμμένα στην καρδιά και στο μυαλό του; Δυο ιστορίες για το σχολικό εκφοβισμό. Για όσους τον δέχονται και για όσους τον προκαλούν…

Magisoula

Η Μαγισσούλα που έτρωγε γράμματα

Η μαγισσούλα Φριντανίτα και οι φίλες της είναι πολύ στενοχωρημένες. Ξαφνικά έχασαν τις μαγικές τους ικανότητες! Γιατί, ενώ ζητούν μήλα, φανερώνεται μια καμήλα; Ποιος φταίει που τα ξόρκια αποτυγχάνουν και αντί για παγίδες γέμισε το κάστρο με…γίδες;

Ένα παραμύθι που με διασκεδαστικό τρόπο φανερώνει στα παιδιά την αξία των συλλαβών και των φωνημάτων, και πώς αυτά επηρεάζουν τη σημασία των λέξεων.

To potami

Το ποτάμι που σταμάτησε να κυλά

Το ποτάμι είναι πολύ στενοχωρημένο. Χρόνο με το χρόνο τα νερά του λιγοστεύουν. Δεν αρκούν για να ξεδιψούν τα πουλιά, να δροσίζονται τα δέντρα, να κολυμπούν τα ψάρια. Οι άνθρωποι βέβαια έχουν τη λύση: Θα κάνουν έργα! Ποιους θα πονέσουν όμως με τις πράξεις τους και ποιος τελικά θα σώσει τη φύση από τους ανθρώπους;

H Ifigeneia

Η Ιφιγένεια και ο Καλικάντζαρος

Ο Αταξίμ, ο πιο σκανταλιάρης από τους καλικάντζαρους, μπαίνει στο σπιτάκι της γιαγιάς Σοφίας με διάθεση για μεγάλες κατεργαριές.

– Όλα θα τα καταστρέψω, όλα θα τα μπουρδουκλώσω, και λόγο σε κανέναν δε θα δώσω!φωνάζει με περηφάνια στους άλλους καλικάντζαρους.

Εκεί όμως τον περιμένει μια λευκή, παχουλή και… τριχωτή έκπληξη, που θ’ αλλάξει απρόσμενα τα σχέδιά του!

Pios ekapse

Ποιος έκαψε την ουρά της αλεπούς;

Η φουντωτή ουρά της Αριάδνης, της αλεπούς, τσουρουφλίζεται μυστηριωδώς, ύστερα από έναν υπνάκο στο ξέφωτο του δάσους. Είναι ο δράστης κάποιος ύπουλος εχθρός, όπως πιστεύει ο κύριος Ευθύμης, η σαύρα, ή μήπως η Αριάδνη δεν υπολόγισε ένα παράγοντα της… φύσης; Και η εκδίκηση που ζητούν τα ζώα από το δράστη, μήπως καταλήξει εις βάρος τους;

Enas kipos

Ένας κήπος στην τάξη μας

Ο Στέλιος και οι συμμαθητές του είναι ενθουσιασμένοι! Φέτος πηγαίνουν στην τρίτη δημοτικού και επιτέλους ήρθε η ώρα να ανέβουν σε μια από τις αίθουσες του δεύτερου ορόφου. Ο Στέλιος όμως κινείται με αναπηρικό καροτσάκι. Μήπως εξαιτίας του για πρώτη φορά η τρίτη τάξη θα μείνει στο ισόγειο ή η κινητική δυσκολία του Στέλιου θα αλλάξει τα πράγματα αυτή τη χρονιά έτσι όπως κανείς δε θα φανταζόταν;

O Basilis

Ο Βασίλης και οι θυμωμένες ζωγραφιές

Ο Βασίλης λατρεύει τη ζωγραφική! Αλλά κάθε φορά που ζωγραφίζει σπαταλά ολόκληρα… βουναλάκια από χαρτί μέχρι να πετύχει αυτό που θέλει, χωρίς να σκέφτεται πως κάνει κάτι κακό! Μέχρι τη μέρα που του συμβαίνει κάτι απίστευτο: τέσσερα μισοζωγραφισμένα φύλλα, που είχε πετάξει στο καλάθι για τα σκουπίδια, θυμώνουν∙ και τότε… Παιδιά, χρησιμοποιούμε με μέτρο το χαρτί, ανακυκλώνουμε τα χάρτινα σκουπίδια μας και προστατεύουμε το περιβάλλον!

Ena pontiki

Ένα ποντίκι αλλιώτικο από τα άλλα

Ο Ευγένιος και η Ζορζέτ, δυο αγαπημένα ποντικάκια, ζουν μια ήσυχη και χαρούμενη ζωή κρυμμένοι σε μια σοφίτα. Τη γαλήνη τους όμως θα ταράξει ξαφνικά η εμφάνιση εμφάνιση ενός άλλου ποντικού. Αυτός όχι μόνο δεν κρύβεται, αλλά φαίνεται κιόλας να ζει μαζί με την οικογένεια του σπιτιού! Μάλιστα, ο πατέρας μάλιστα ζητάει από τα παιδιά του να τον προσέχουν σαν τα μάτια τους! Ο Ευγένιος και η Ζορζέτ δεν μπορούν να καταλάβουν τι διαφορετικό έχει αυτό το ποντίκι και του φέρονται έτσι. Μια μέρα, όμως, θα ανακαλύψουν κάτι φοβερό, που θα φέρει τα πάνω κάτω σε ό,τι ήξεραν μέχρι τότε… Μια ιστορία τρυφερή και αστεία, μ’ ένα πρωτότυπο κουίζ στο τέλος!

Ta kamomata

Τα καμώματα της χρυσαφένιας μπαλίτσας

Πλησιάζουν Χριστούγεννα. Στο δέντρο που βρίσκεται στο σαλόνι του σπιτιού όλα τα στολίδια είναι ενθουσιασμένα, Όλα εκτός από ένα… Μια μικρή χρυσαφένια μπαλίτσα αναστενάζει στενοχωρημένη. Είναι τόσο όμορφη και τόσο φανταχτερή που είναι άδικο να βρίσκεται σε αυτό το δεντράκι του σαλονιού αντί για το μεγάλο έλατο στο κέντρο της πόλης! Θα καταφέρει η χρυσαφένια μπαλίτσα να πραγματοποιήσει το όνειρο της;