Ιστορία του σχολείου

Ιστορία 2ου Δημοτικού Σχολείου Νιγρίτας

Έκθεση του Διευθυντή την 20η Απριλίου του 1953.

Στην πόλη μας Νιγρίτα και προ της απελευθέρωσής της το 1912, λειτουργούσαν δύο (2) Ελληνικά Σχολεία, ένα στη συνοικία του Αγίου Γεωργίου και ένα στη συνοικία του Αγίου Αθανασίου.

Μετά το 1912 και την απελευθέρωση της πόλης από τους Βουλγάρους, τον Ιούνιο του 1913 χωρίσθηκαν σε αρρένων το σχολείο του Αγίου Γεωργίου και θηλέων το σχολείο του Αγίου Αθανασίου.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου Ευρωπαϊκού πολέμου 1914-1919 δεν λειτουργούσαν κανονικά τα σχολεία. Από το 1919 και μετά, επειδή το διδακτήριο του Αγίου Αθανασίου χαρακτηρίστηκε ως ετοιμόρροπο, μεταφέρθηκε το Παρθεναγωγείο του Αγίου Αθανασίου στο κάτω πάτωμα του Αρρεναγωγείου  Αγίου Γεωργίου. Επειδή ο αριθμός των μαθητών αυξανόταν κάθε χρόνο δεν ήταν δυνατό να στεγαστούν τα δύο σχολεία στο ίδιο διδακτήριο.

Η τότε Διδακτηριακή Επιτροπή που διαχειριζόταν θέματα των σχολείων με το ταμείο Εκπαιδευτικής Πρόνοιας, έλαβε την απόφαση να αναγείρει άλλο διδακτήριο Διδακτήριο στη συνοικία του Αγίου Αθανασίου, το έτος 1925-26.

Το γήπεδο πάνω στο οποίο χτίστηκε το σημερινό 6/θέσιο Δημοτικό Σχολείο, ήταν κτήμα κάποιου Τούρκου κτηματία Τσαούς-Αγά, συνολικής εκτάσεως 16 δεκαδικών στρεμμάτων και έγινε δωρεά από τον ίδιο στην εκκλησία του Αγίου Αθανασίου, η οποία μέχρι το 1920 ενοικίαζε αυτό σε ντόπιους κηπουρούς ως λαχανόκηπο.

Η διδακτηριακή Επιτροπή αφού απευθύνθηκε στην εκκλησιαστική επιτροπή του Αγίου Αθανασίου, πέτυχε τη δωρεά του σημερινού γηπέδου του διδακτηρίου συνολικής εκτάσεως 4200 τ.μ. (70Χ60). Έτσι από το 1925-26 ξεκίνησε η ανέγερση του διδακτηρίου προς τη βόρεια πλευρά του γηπέδου με έκταση 330 τ.μ. (30Χ11).

Δαπανήθηκαν 750.000 δραχμές περίπου, από τις οποίες οι 200.000 δραχμές εκταμιεύτηκαν από κρατική εισφορά και οι υπόλοιπες 500.000 δραχμές από εισφορές συλλόγων, εκκλησιών και εράνου δημοτών.

Το 1927 δόθηκε σε σχολική χρήση ως Παρθεναγωγείο μόνο το πάνω πάτωμα που είχε αποπερατωθεί και αποτελούνταν από τρείς (3) αίθουσες, ένα (1) γραφείο και διάδρομο.

Μετά από διετή χρήση ως Παρθεναγωγείο και αφού εφαρμόστηκε η μεικτή φοίτηση των μαθητών κατά το 1929-30, έλαβε τον τίτλο

« Β΄    Δ  η  μ  ο  τ  ι  κ  ό      Σ  χ  ο  λ  ε  ί  ο »

με την αποπεράτωση και του κάτω πατώματος, που αποτελούνταν από άλλες τρεις (3) αίθουσες, μίας (1) αποθήκης και κάτω διαδρόμου.

Σε αυτή την κατάσταση βρίσκεται μέχρι και σήμερα, λιθόκτιστο το κάτω πάτωμα, και πλινθόκτιστο το άνω πάτωμα χωρίς εξωτερικό επίχρισμα μέχρι το έτος 1955 οπότε και σοβατίστηκε.

Τα επόμενα σχολικά έτη αποπερατώθηκαν και οι παρακάτω βοηθητικοί χώροι :

1. Ανέγερση αποχωρητηρίων και περίφραξη αυλόγυρου το Δεκέμβριο του 1934, συνολικής δαπάνης 45.000 δραχμών

2. Κατεδάφιση παλιού σχολείου, το οποίο χαρακτηρίστηκε ετοιμόρροπο τον Απρίλιο του 1934, συνολικής δαπάνης 15.068 δραχμών.

3. Κιγκλιδώματα, σιδερένιες πόρτες αυτών, διαχωριστικές πόρτες πάνω πατώματος, για αίθουσα τελετών μεταξύ Ε΄ και Δ΄ τάξης τον Απρίλιο με Αύγουστο του 1938, συνολικής δαπάνης 122.551 δραχμών.

4. προς τη βόρεια πλευρά του διδακτηρίου και έξω από αυτό μια εστία μαγειρίου για μαθητικά συσσίτια το έτος 1946-47, δαπάνης 500.000 δραχμών, η οποία κατεδαφίστηκε το έτος 1955.

5. Προς τη νότια πλευρά του γηπέδου έχουμε τον σχολικό κήπο με διαστάσεις 40Χ10 μέτρα, όπως φαίνεται και στο επόμενο σχεδιάγραμμα.

Νεώτερη Ιστορία

1979-1980 Κατασκευάστηκαν νέες Τουαλέτες 8 θέσεων περίπου 32 τ.μ. έξω από το διδακτήριο στη βόρεια πλευρά.
2005 Έγινε γενική συντήρηση των τουαλετών (αντικατάσταση σωληνώσεων – εσωτερικών θυρών – προσθήκη νιπτήρων και τοποθέτηση πλακιδίων.
Φεβρουάριος 1983 Με δαπάνη του Νομαρχιακού ταμείου και εντολή του ΥΠ.Ε.Π.Θ. έγινε εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης η ποία λειτούργησε από 02-0201983.
Αύγουστος 2006 Αντικατάσταση μεταλλικών παραθύρων στο διάδρομο και την αίθουσα Η/Υ του πρώτου ορόφου με κουφώματα αλουμινίου.
Ιούνιος 2009 Με δαπάνη του Δήμου Νιγρίτας έγινε αντικατάσταση μεταλλικών παραθύρων στις αίθουσες διδασκαλίας του πρώτου ορόφου με κουφώματα αλουμινίου.
Μάιος 2009 Έναρξη έργου “προσθήκη 2 νέων αιθουσών διδασκαλίας, 2 Γραφείων, ασανσέρ”. Μελέτη -δαπάνη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Σερρών προϋπολογισμού 250.000 Ευρώ.
Σεπτέμβριος 2009 Κατασκευή τουαλετών 7 θέσεων και μιας για Α.Μ.Ε.Α. – χώρων τοποθέτησης καυστήρα – Δεξαμενής καυσίμων από την Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Σερρών στο ισόγειο της προσθήκης νέου κτιρίου.
Οκτώβριος 2009 Τοποθέτηση καινούργιου λέβητα. Δαπάνη 4ης Σχολικής Επιτροπής 2ου Δημοτικού Σχολείου Νιγρίτας.

ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗ

Θεμελιώθηκε την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2002 από το δωρητή κ. Χατζηγιάννη Δημήτριο του Ηρακλή και της Μαρίας στη μνήμη της κόρης του Μαριάννας. Την τελετή ανέλαβε ο Δήμος Νιγρίτας.

Περατώθηκε και δόθηκε για σχολική χρήση από 20-12-2002.

Η εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης με σώματα fancoil και αυτόνομη κεντρική μονάδα έγινε με δαπάνη της 4ης Σχολικής Επιτροπής του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νιγρίτας και λειτουργεί από 23-12-2002.

Με δαπάνη της Σχολικής Επιτροπής το 2003 τοποθετήθηκε μεγαφωνική εγκατάσταση και ηχεία.

Τέλος με δαπάνη της Σχολικής Επιτροπής το 2009 τοποθετήθηκε πράσινος ελαστικός τάπητας.

ΘΕΑΤΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ

Τον Ιούλιο του 2010 με μελέτη και δαπάνη του Δήμου Νιγρίτας κατασκευάστηκε στην αυλή του σχολείου μικρό θεατράκι δίπλα στο Γυμναστήριο.

Τον Σεπτέμβριο του 2010 με δαπάνη της Σχολικής Επιτροπής έγινε σοβάτισμα – βαφή και προσθήκη προστατευτικών κιγκλιδωμάτων.

Τον Φεβρουάριο του 2011 φυτεύτηκαν δέντρα-θάμνοι περιμετρικά στο θεατράκι, από τα παιδιά σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας.

ΔΕΝΤΡΑ ΑΥΛΗΣ

Η φύτευση των πλατάνων στην αυλή του σχολείου έγινε το Φεβρουάριο του 1998 με τη συνδρομή και δαπάνη του Δήμου Νιγρίτας.