ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΛΙΤΟΧΩΡΟ ΚΑΙ ΚΟΡΙΝΟ ΠΙΕΡΙΑΣ 6/6/2024
Στην ελληνική μυθολογία ο Ενιπεύς ήταν ο ωραιότερος από όλους τους ποτάμιους θεούς, γιος του Ωκεανού και της Τηθύος.
Κατά τον Όμηρο, τον Ενιπέα ερωτεύθηκε η Τυρώ, κόρη του Θεσσαλού Σαλμωνέως και της Αλκιδίκης, σύζυγος του Κρηθέως. Ο θεός Ποσειδώνας είδε την Τυρώ και την ερωτεύθηκε. Επειδή όμως καταλάβαινε ότι η ερωτευμένη κόρη δεν θα δεχόταν τον δικό του έρωτα, πήρε τη μορφή του Ενιπέως. Η Τυρώ ξεγελάστηκε και δέχθηκε τον Ποσειδώνα. Ο θεός απεκάλυψε αργότερα την ταυτότητά του στην Τυρώ και της προείπε τη γέννηση των δίδυμων παιδιών τους, του Πελία και του Νηλέα.
Βικιπαίδεια
Στις 6 Ιουνίου το σχολείο μας πήγε ημερήσια εκδρομή στο Λιτόχωρο Πιερίας. Περπατήσαμε το μονοπάτι δίπλα στον ποταμό Ενιπέα, χαρήκαμε την ομορφιά της φύσης και απολαύσαμε τους ήχους, τα χρώματα και τις μυρωδιές της.
Στη συνέχεια απολαύσαμε την ομορφιά της θάλασσας στον Κορινό Πιερίας όπου και φάγαμε με όρεξη μετά την πορεία μας στο βουνό.