Τα παιδιά της Ε΄ τάξης με πολύ κέφι έφεραν υλικά, ζύμωσαν, έπλασαν, έψησαν χριστουγεννιάτικα γλυκά και μας κέρασαν! Γέμισε το Σχολείο με φωνές παιδιών που τραγουδούν τα κάλαντα!
Αρχεία για 26 Δεκεμβρίου, 2022
22-23 Δεκεμβρίου 2022 Εορταστικό κλίμα
21 Δεκεμβρίου 2022 “Χριστουγεννιάτικοι μπελάδες”
Τα παιδιά των Α΄ και Β΄ τάξεων παρουσίασαν τη θεατρική παράσταση ” Χριστουγεννιάτικοι μπελάδες” η οποία βασίζεται στο παραμύθι του Ευγένιου Τριβιζά “Ο Αϊ Βασίλης στη φυλακή με τους 83 μικρούς αρουραίους”. Τέλος, τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια και μας ευχήθηκαν “Καλές γιορτές” !!!
21 Δεκεμβρίου 2022 Τα Χριστούγεννα της κυρίας Κρίσης
Τα παιδιά της Β΄ τάξης παρουσίασαν τη θεατρική παράσταση της Ειρήνης Ασβεστά “Τα Χριστούγεννα της κυρίας Κρίσης”. Τα παιδιά αντιστάθηκαν στην κρίση και τη νίκησαν. Στόλισαν το Δέντρο της Ελπίδας και τραγούδησαν για την αγάπη! ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΑΠΗ!!!
2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ
Το σημερινό Σχολείο μας ιδρύθηκε ως 4/τάξιο Δημοτικό Σχολείο “Ρήγας Φερραίος” το 1934 (ΦΕΚ. 377/26.8.1934). Το 1938 μετονομάστηκε σε 2ο Δημοτικό Σχολείο Νεάπολης. Στη μέγιστη δυναμικότητα το Σχολείο έφτασε το 1970 (12/θέσιο). Έκτοτε σταδιακά υποβιβάστηκε και σήμερα λειτουργεί ως 6/θέσιο. Στο σημερινό κτίριο, επί της Κουντουριώτη, στεγάζεται από το 1957.