Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία επισκεφθήκαμε μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριες των Β΄και Γ΄τάξεων του Σχολείου μας , το 5ο Ειδικό Σχολείο Θεσσαλονίκης ύστερα από πρόσκληση που δεχτήκαμε.
Μας υποδέχτηκαν με χαρά και χωρισμένοι σε έξι ομάδες μας ξενάγησαν στους φιλόξενους χώρους του Σχολείου.
Γνωριστήκαμε με τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς και δημιουργήσαμε από κοινού έργα τέχνης στα εργαστήρια που είχαν οργανώσει οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου.
Ολοκληρώνοντας τις καλλιτεχνικές δημιουργίες συγκεντρωθήκαμε στον κεντρικό χώρο του Σχολείου και στολίσαμε όλοι μαζί το χριστουγεννιάτικο δέντρο, ακούσαμε μουσική και χορέψαμε.
Τραγουδήσαμε όλοι μαζί χριστουγεννιάτικα τραγούδια, κεραστήκαμε και στη συνέχεια αποχωριστήκαμε!
Δεν τελειώσαμε όμως εδώ. Δώσαμε υπόσχεση να ξανανταμώσουμε!!!