ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Η 3η Δεκεμβρίου καθιερώθηκε το 1992 με πρωτοβουλία του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών ως  Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία με σκοπό την προώθηση δράσεων που θα επισημάνουν  αφ’ ενός τις ανάγκες και τα δικαιώματα των ΑμεΑ και θα ευαισθητοποιήσουν αφ’ ετέρου  το σύνολο της κοινωνίας σε θέματα σεβασμού και αποδοχής της διαφορετικότητας.  Σκεφτήκαμε ότι είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για τα παιδιά την ημέρα αυτή να γνωρίσουν λίγο καλύτερα τα άτομα με αναπηρίες και τον τρόπο ζωής τους. Έτσι στο προαύλιο του Σχολείου μας συγκεντρώθηκαν την Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες και των δύο δημοτικών σχολείων του τόπου μας, για να παρακολουθήσουν για πρώτη φορά μία επίδειξη του παραολυμπιακού αθλήματος της καλαθοσφαίρισης με αμαξίδιο, από τους αθλητές του Α.Σ. Αργοναύτες ΑμεΑ Βόλου. Ευχαριστούμε θερμά τον Πρόεδρο του Συλλόγου κ.Μπαρμπαγεωργόπουλο Δημ., τον Αντιπρόεδρο κ. Μαλάτο Νικ., τον κ. Μπαρτζώκα Γεώργιο και τον κ. Καρακώστα  Παν. που αποδέχθηκαν αμέσως την πρόσκληση μας και προσέφεραν στους μαθητές ένα εξαιρετικό θέαμα. Ο ενθουσιασμός των παιδιών ήταν μεγάλος και αρκετά από αυτά  είχαν την ευκαιρία να καθίσουν στα αναπηρικά αμαξίδια δοκιμάζοντας έτσι τις ικανότητες τους. Τις ημέρες που ακολούθησαν και στα πλαίσια του μαθήματος της Φ.Α  οι γυμνάστριες του Σχολείου κ. Μπουρτζή Μαρία και κ. Λιανού Μαρία,  πραγματοποίησαν δραστηριότητες σχετικές με το θέμα με σκοπό να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές και με παιγνιώδη τρόπο να «μπουν στον κόσμο» των ατόμων με αναπηρίες.

ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

ΜΑΡΙΑ ΜΠΟΥΡΤΖΗ