Ένας Αγιογράφος στο Σχολείο μας!

Έγραψε η Πολύζου Χριστίνα, δασκάλα.

ΑΓ_1Μετά από πρόσκληση των δασκάλων των τμημάτων της Ε΄ τάξης, την Τετάρτη 1 Μαρτίου  2017,  επισκέφτηκε το σχολείο μας ο κ. Κουρκουβάτης Νεκτάριος, αγιογράφος.
Μέσα από τη ματιά ενός αγιογράφου ταξιδέψαμε από την Βυζαντινή εποχή κατά τη διάρκεια της εικονομαχίας έως σήμερα.
Μάθαμε τα υλικά που φτιάχνεται μια εικόνα, τα στάδια της δημιουργίας της, τον συμβολισμό των χρωμάτων της.ΑΓ_2
Καταλάβαμε γιατί ο χαρακτήρας της Ορθόδοξης αγιογραφίας είναι σεμνός, κατανυκτικός, με πνευματικό και όχι σωματικό κάλλος.
Η ορθόδοξη αγιογραφία δεν είναι απλά μια “τέχνη”, είναι ιερή τέχνη.
ΑΓ_3Δεν είναι “ζωγραφική”, είναι θεολογία, είναι αγάπη  και ανάπαυση των Ορθοδόξων Χριστιανών κοντά στον Τριαδικό Θεό, στην Παναγία, στους
Αγίους.
Ευχαριστούμε τον κ. Κουρκουβάτη και  τον προσκαλούμε αυτή τη φορά  να μας κάνει μικρούς ζωγράφους, ετοιμάζουμε τα πινέλα μας.