Μαρ 08

Οι μαθητές του Α1 «ετοιμάζουν» το γεύμα τους!

Γράφει η Κατερίνα Ματάκια, καθηγήτρια Αγγλικών

Οι μικροί μαθητές του τμήματος Α1 ολοκλήρωσαν στα Αγγλικά την ενότητα για τις τροφές («Foods and sweets»).

1A_1

Έμαθαν να αναγνωρίζουν και να παράγουν λεξιλόγιο για διάφορα φαγητά, φρούτα, λαχανικά και γλυκά, κατηγοριοποίησαν τις τροφές σε υγιεινές και ανθυγιεινές και βοήθησαν τη «μασκότ» της τάξης να διαλέξει τι να φάει.

1A_2 1A_3

Έμαθαν να λένε τι είναι υγιεινό και τι όχι ( “Is it good for you?- Yes, it is / No, it isn’t” – “It’s good for you / It’s not good for you” – “ It’s healthy food / It’s junk food”).

1A_51A_4

Μίλησαν για το τι τους αρέσει και τι δεν τους αρέσει ( “I like fish / I don’t like carrots” – “Do you like apples? – Yes, I do / No, I don’t”).

1A_6

Τέλος, τραγούδησαν ένα τραγούδι («The Food Song») για υγιεινές και ανθυγιεινές τροφές και «ετοίμασαν»  το δικό τους γεύμα!

1. Vivi Hamilou

Υπέροχη δραστηριότητα, μπράβο σε όλους σας!

2. Βασιλική Παπαϊωάννου

Συνεχίστε με τις υπέροχες δραστηριότητές σας, Καλή και δημιουργική χρονιά εύχομαι, με υγεία και φώτιση σε εκπαιδευτικούς και μαθητές!

Η σχολική σύμβουλος ΠΕ06 Μαγνησίας