Μικροί Ζαχαροπλάστες οι μαθητές του Γ1

Έγραψε η Καπουράνη Αθηνά, δασκάλα της τάξης

Οι μαθητές του Γ1 τμήματος του σχολείου μας έγιναν για λίγο μικροί ζαχαροπλάστες αφού μετέτρεψαν την έδρα της τάξης τους σε πάγκο από εργαστήριο ζαχαροπλαστικής.DSCF7711

Έφτιαξαν υπέροχα τρουφάκια!!! Φόρεσαν λοιπόν όλοι οι μαθητές γάντια μιας χρήσης και με τις υποδείξεις της δασκάλας τους πρόσθεσαν και ανακάτεψαν ένα ένα τα υλικά της συνταγής που βρίσκεται στο βιβλίο της Γλώσσας και συγκεκριμένα στο κεφάλαιο <<Μικρομαγειρέματα>>.

DSCF7704

Στη συνέχεια το κάθε παιδί έπλασε το δικό του τρουφομπαλάκι και το βούτηξε στην τρούφα. Τα τοποθέτησαν κατόπιν σε καραμελόχαρτα και τα έβαλαν στο ψυγείο για δυο ώρες.

DSCF7707

Η όλη διαδικασία ήταν πολύ ευχάριστη για όλα τα παιδιά καθώς έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και το αποτέλεσμα ήταν γευστικότατο και πολύ εμφανίσιμο.

DSCF7717

Στο τέλος δοκίμασαν όλοι τις δημιουργίες τους και ότι περίσσεψε κεράστηκε στους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας. Αν θέλετε λοιπόν να γευτείτε και εσείς τα νόστιμα τρουφάκια μας σας δίνουμε την συνταγή:

DSCF7718

ΥΛΙΚΑ

2 πακέτα βούτυροDSCF7702

2 πακέτα μπισκότα

1 κούπα ζάχαρη άχνη

½ κούπα κακάο

1 κούπα τρούφα

Ανακατέψτε απλά τα υλικά, βουτήξτε στην τρούφα, βάλτε τα στο ψυγείο 2 ώρες και σερβίρετε. ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΟΡΕΞΗ !!!