Φεβ 09

ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ

Γράφει η Καλλιντέρη Ευαγγελία ,δασκάλα της Β2 Τάξης

ΒΙΒΛΙΑΣτο πλαίσιο του προγράμματος φιλαναγνωσίας που υλοποιούμε φέτος στην τάξη μας καλέσαμε τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ να μας επισκεφτούν. Πρόκειται για ένα πρόγραμμα που φέρνει μικρές, κινητές βιβλιοθήκες στις σχολικές τάξεις. Εμείς έπρεπε να επιλέξουμε το θέμα των βιβλίων και εφόσον η Ν.Αγχίαλος είναι ένας παραθαλάσσιος τόπος τι άλλο θα μπορούσαμε να διαλέξουμε …………διαλέξαμε τη θάλασσα!!!!!!

Οι μαθητές  περίμεναν με ανυπομονησία τη βαλίτσα και μόλις αυτή  ήρθε στην τάξη την υποδέχτηκαν με χαρά. Τα βιβλία παρέμειναν στο σχολείο μας αρκετό καιρό κι έτσι είχαμε χρόνο να τα επεξεργαστούμε ,να τα διαβάσουμε και να τα δανειστούμε. Κάναμε βιβλιοπαρουσιάσεις ,δραματοποιήσεις ,ζωγραφίσαμε και μάθαμε πολλά καινούρια πράγματα για τη θάλασσα.

Τα παιδιά με την ιδέα ότι τα ίδια βιβλία διαβάζονται και από άλλους μαθητές από διάφορες περιοχές της χώρας μας ενθουσιάστηκαν .Ευχόμαστε με το καλό να μας ξανάρθουν!!!!