Εκδρομή: Καλαμπάκα – Μετέωρα

ΜΕΤ_1 ΜΕΤ_2Την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου η Γ΄τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην Καλαμπάκα.

Το πρωί επισκεφθήκαμε το μοναστήρι του Αγίου Στεφάνου στα Μετέωρα. Ξεναγηθήκαμε από τις μοναχές στους χώρους της μονής και απολαύσαμε την πανοραμική θέα στον απέραντο θεσσαλικό κάμπο.ΜΕΤ_3

ΜΕΤ_5 Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Καλαμπάκας. Εκεί γίναμε << Μικροί παρατηρητές πουλιών >> καθώς πραγματοποιήσαμε διαδραστικό πρόγραμμα με το παραπάνω θέμα.

Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν με τα εντυπωσιακά εκθέματα πουλιών και ζώων από όλο τον κόσμο καθώς επίσης και με τα πολλά είδη μανιταριών που είδαν στον επάνω όροφο του Μουσείου.

Η ώρα πέρασε ευχάριστα χωρίς να το καταλάβουμε. Στο γυρισμό τα παιδιά τραγουδούσαν:

<<Τα περάσαμε όμορφα, όμορφα, όμορφα,

ΜΕΤ_4Τα περάσαμε όμορφα και τούτη τη φορά…>>

Πραγματικά περάσαμε πολύ ωραία και ευχηθήκαμε να κάνουμε κι άλλες τέτοιες ωραίες και ενδιαφέρουσες επισκέψεις στην διάρκεια της υπόλοιπης  χρονιάς.ΜΕΤ_6

Οι δασκάλες της Γ΄ τάξης: Καπουράνη Αθηνά

Φιλιππίδη Αικατερίνη