Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο του Κίτσου Μακρή

Γράφουν οι δασκάλες της δευτέρας τάξης:

Αντωνίου Σοφία, Γαλάνη Αικατερίνη

1b_2Στις 31-05-2016 οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο του Κίτσου Μακρή, στο Βόλο, με σκοπό να δουν από κοντά αντικείμενα που έχουν σχέση με την παράδοση και ταυτόχρονα να συνειδητοποιήσουν πώς η1b_4 τέχνη βοηθά στην καταπολέμηση του άγχους.

Οι υπεύθυνες του μουσείου, κα. Μαρία και κα. Βάλια, ξενάγησαν τους μικρούς μαθητές οι οποίοι με μεγάλο ενδιαφέρον περιεργάστηκαν τα αντικείμενα που είχε συγκεντρώσει ο λαογράφος στο πέρασμα των χρόνων.

1b_3 Οι ζωηρόχρωμες τοιχογραφίες και τα λεπτοδουλεμένα χειροποίητα αντικείμενα προκάλεσαν μεγάλη εντύπωση και οι μαθητές έμαθαν πως είναι εύκολο, δημιουργικό και 1b_5 χαλαρωτικό  όταν κάποιος, χρησιμοποιώντας τα χέρια του, φτιάχνει χειροτεχνίες, σκαλίζει το ξύλο, ενώνει ψηφίδες δημιουργώντας πολύχρωμα ψηφιδωτά.