ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΜΕ ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ

Έγραψε η Κ.Φ.Α.

Μπουρτζή Μαρία

ΑΠΟΚΡ_1 ΑΠΟΚΡ_2Οι Αποκριές έφτασαν και  εμείς πιστοί στην παράδοση, στα ήθη και στα έθιμα  της Αποκριάς, είπαμε να το διασκεδάσουμε λιγάκι την Παρασκευή 11 Μαρτίου στην αυλή του Σχολείου μας.ΑΠΟΚΡ_9

Με την βοήθεια όλων των εκπαιδευτικών και την  στήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας ξεκίνησε η γιορτή μας με μια σειρά διασκεδαστικών παιχνιδιών, χορών και τραγουδιών που κράτησαν αμείωτο το κέφι όλων για πολλή ώρα.

1. « Πως το τρίβουν το πιπέρι»  από τους μαθητές της Α΄ τάξηςΑΠΟΚΡ_3
  2.  «Περνά –περνά η μέλισσα» από τους μαθητές της Β΄τάξης
  3.  «Γλυκιές  βουτιές» από τους μαθητές της Γ΄τάξης
  4. ΑΠΟΚΡ_5«Το μουστάκι του πρίγκιπα και η μάσκα της πριγκίπισσας» από τους μαθητές του Δ1 τμήματος.
  5. «Νεροσκυταλοδρομίες» από τους μαθητές του Δ2 τμήματος
  6. «Μαντηλάκι με χαρταετούς» από τους μαθητές της Ε΄τάξηςΑΠΟΚΡ_6 ΑΠΟΚΡ_7
  7. «Σώσε το μπαλόνι σου» από τους μαθητές της Στ΄τάξης
  8. «Το Γαϊτανάκι»   χορός από τις μαθήτριες της Στ΄τάξης

Αλλά δεν κουραστήκαμε αρκετά μετά από όλα ΑΠΟΚΡ_8αυτά και με την λήξη των παιχνιδιών άρχισε ο διαγωνισμός καλύτερης αμφίεσης. Δύσκολο το έργο της κριτικής επιτροπής αφού οι μικροί μαθητές φρόντισαν να μασκαρευτούν με πολύ όμορφες και πρωτότυπες στολές.

ΑΠΟΚΡ_4Τελικά νικητές αναδείχθηκαν οι Κυρμάνης Στράτος , Λάζογλου Χρήστος και Χατζοπούλου Σταυριανή .

Λίγο πριν το τέλος της γιορτής ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας πραγματοποίησε λαχειοφόρο μοιράζοντας στους τυχερούς πολύ όμορφα και χρήσιμα δώρα.  Επίσης μοίρασε σε όλους τους μαθητές του σχολείου από ένα αναμνηστικό αποκριάτικο δωράκι.

Τους ευχαριστούμε πολύ για την βοήθεια και την συμπαράσταση τους και τους ευχόμαστε  «Καλή Σαρακοστή».