ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΑ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑΤΑ

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου μας με απόφασή του εισάγει μια καινοτομία για την ώρα του διαλείμματος των παιδιών.

ΠΑΙΧΝ_1 Έτσι λοιπόν, με τη βοήθεια της δασκάλας του τμήματος ένταξης Αγγελούκου Ελίνας και της γυμνάστριας Μπουρτζή Μαρίας, εισάγει στην καθημερινότητα της σχολικής ζωής  των παιδιών το παιχνίδι κατά την ώρα του διαλείμματος. Παλιά και νέα παιχνίδια συγκεντρώθηκαν, τοιχοκολλήθηκαν οι οδηγίες τους  και θα διδαχθούν από την γυμνάστρια μας στα παιδιά, προκειμένου, με τον τρόπο αυτό, να καταπολεμηθεί κάθε ανεπιθύμητη συμπεριφορά αφενός και να ενισχυθούν βασικές αξίες όπως ο αλληλοσεβασμός, ΠΑΙΧΝ_2συνεργατικότητα και το ομαδικό πνεύμα.

Τα παιχνίδια αυτά είναι ομαδικά, έχουν κανόνες και βελτιώνουν την αντίληψη, τη μνήμη και την παρατηρητικότητα των παιδιών.

Υποστηρίζουμε ομόφωνα πως το σχολείο δεν πρέπει να προσφέρει μόνο γνώσεις, αλλά να αποτελεί και χώρο ευχαρίστησης, συνεργασίας και πολύπλευρης διαμόρφωσης της προσωπικότητας των μαθητών και των μαθητριών μας.