Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης

Γράφουν οι δασκάλες της Β Τάξης

Αντωνίου Σοφία & Γαλάνη Αικατερίνη

31 Οκτωβρίου 2015

DSC01375 DSC01379Στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας ΗμέραςΑποταμίευσης οι μαθητές της Β΄τάξης του Σχολείου μας προσέγγισαν το θέμα διαθεματικά κι ασχολήθηκαν με ποικίλες δραστηριότητες διασκεδάζοντας και ταυτόχρονα οικοδομώντας τη γνώση.

Αφού διάβασαν το μύθο του Αισώπου ο «Τζίτζικας κι ο Μέρμηγκας» οι μαθητές έφτιαξαν το μύθο σε κόμικς, τον ζωγράφισαν κι έδωσαν το δικό τους τέλος σ΄αυτόν.

Στη συνέχεια DSC01551έπαιξαν με σταυρόλεξα και κρυπτόλεξαDSC01556

και ζωγράφσαν στο μάθημα των Εικαστικών την «κυρία Αποταμίευση» στολίζοντας και γεμίζοντας το πουγκί της με νομίσματα.

Σε συνεργασία με τη γυμνάστρια του σχολείου κ. Μπουρτζή Μαρία τα παιδιά έπαιξαν στην αυλή του σχολείου μια παραλλαγή του παιχνιδιού «Αλάτι ψηλό, αλάτι χοντρό…» μετατρέποντάς του σε «Ευρώ εδώ-ευρώ εκεί».

Επίσης με τη βοήθεια της καθηγήτριας μουσικής τουDSC01557 DSC01577

σχολείου μας κ. Ντορίτα Ζερβαπάνου μάθανε να τραγουδούν το τραγούδι «10 μικρά ευρουλάκια».

Έτσι διασκεδάζοντας, ξανασχολήθηκαν με τα κέρματα και τα χαρτανομίσματα κι έλυσαν απλά προβλήματα.

Στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος αναζήτησαν τα ζώα που «αποταμιεύουν» τροφή και με αφορμή αυτό έγινε διαλογική συζήτηση για το αν πρέπει οι οDSC01538ικογένειες να αποταμιεύουν χρήματα, τρόφιμα αλλάDSC01575

και νερό για να μην έχουν να αγχώνονται για την επιβίωσή τους.

Οι μαθητές δούλεψαν σε ομάδες «το χάρηκαν» και συνεργάστηκαν αρμονικά.