1η Οκτωβρίου «Ημέρα αφιερωμένη στην Τρίτη Ηλικία»

Γράφουν οι δασκάλες της Πρώτης Τάξης:

Αντωνίου Σοφία και Γαλάνη Αικατερίνη

Ωχ! Ωχ! Κλαίνε κι οι δυο….DSC00141DSC00147

Παππούς και εγγονός….

Δεν είναι κακός ο εγγονός,

είναι μόνο λιγάκι ζωηρός…

Του παππού του το αυτί τσιμπάει

και ο παππούς πονάει…..

Αχλάδι στο χεράκι της κρατά

η αγαπημένη της γιαγιάς η εγγονή.

Κι η γιαγιά της την κοιτά

με αγάπη και στοργή.

Με ανείπωτη χαρά, την Παρασκευή 10 Οκτωβρίου, οι μαθητές και μαθήτριες της πρώτης τάξης, μαζί με τις δασκάλες τους, Αντωνίου Σοφία και  Γαλάνη Αικατερίνη, υποδέχτηκαν στο σχολείο τους παππούδες και τις γιαγιάδες τους  χαρίζοντάς τους ένα όμορφο πρωινό.

DSC00144

Γιόρτασαν μαζί τους την «Ημέρα  για την Τρίτη Ηλικία» προσφέροντάς τους τσάι και κουλουράκια και τραγουδώντας μελωδικά τραγούδ

DSC00154

ια για τον παππού τη γιαγιά και την οικογένεια με τη συνοδεία της δασκάλας της μουσικής κας Γιαννακοπούλου Σοφίας.

Ευχαριστούμε θερμά τους παππούδες και τις γιαγιάδες από τα πρωτάκια μας, που μας τίμησαν με την παρουσία τους και μοιράστηκαν μαζί μας το ζεστό τους χαμόγελο και τη συγκίνησή τους.

Τους ευχόμασ

DSC00146

τε να είναι γεροί και να στέκονται δίπλα στα παιδιά και τα εγγόνια τους μεταδίδοντας πολύτιμες και ίσως ξεχασμένες «αξίες ζωής».

Ευχαριστούμε επίσης τη διευθύντριά μας, κα Κατσιαούνη Ευαγγελία, για την υποστήριξή της στην προσπάθειά μας αυτή να ανοιχτεί το σχολείο στην τοπική κοινωνία.