ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2014

DSC00071

DSC00074

DSC00082

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο Σχολείο μας την Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014  ο εορτασμός της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με θεματικό άξονα  «ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ».

Η εκδήλωση ξεκίνησε με σχετική

ομιλία από την δασκάλα της ειδικής αγωγής κ. Αντωνοπούλου Σεραΐνα και ακολούθησαν  προβολές video συναφούς θεματολογίας και ανάλυση – συζήτηση αυτών με τους μικρούς μαθητές.

Από την εκδήλωση δεν θα μπορούσε να λείψει  η χορωδία του σχολείου μας  που με τις οδηγίες της μουσικού κ. Γιαννακοπούλου Σοφίας  μας τραγούδησε πολύ όμορφα τραγούδια κατά του ρατσισμού.    Σ

DSC00085

τη συνέχεια στους μικρούς μαθητές  δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά την κ. Τριαντοπούλου Αννέτα, αθλήτρια της Ρυθμικής  Γυμναστικής  και

πρωταθλήτρια  Ευρώπης με το ανσαμπλ γυναικών το  1997. Οι μαθητές κατενθουσιασμένοι της έθεσαν πολλά ερωτήματα και θαύμασαν τα κύπελλα, τα μετάλλια και τις φωτογραφίες που η ίδια τους παρουσίασε.

DSC_0367

DSC_0767

Η εκδήλωση συνεχίστηκε στο   προαύλιο του σχολείου όπου οι μαθητές των μικρών τάξεων Α΄, Β΄, Γ’ και Δ΄ τάξης πέρασαν τα δικά τους  αντιρατσιστικά μηνύματα μέσα από  διασκεδαστικές κινητικές δραστηριότητες ( σκυταλοδρομίες) και οι μεγαλύτερες τάξεις Ε΄ και ΣΤ΄ μέσα από αθλοπαιδιές (ποδόσφαιρο,

DSC_0061

χειροσφαίριση) , που διοργάνωσε η γυμνάστρια του σχολείου κ. Μπουρτζή Μαρία.

Ο εορτασμός της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, τον οποίο

παρακολούθησαν και οι γονείς των μαθητών, ολοκληρώθηκε με καλλιτεχνικές και εικαστικές δημιουργίες των  παιδιών με την βοήθεια και την επίβλεψη των δασκάλων τους.