Ο Καραγκιόζης μάγειρας στην Αργώ του Ιάσονα πιάνει λιμάνι στο “Βαρνάλειο”

DSC09445Την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2014, οι μαθητές του Σχολείου μας παρακολούθησαν την παράσταση «Ο Καραγκιόζης μάγειρας στην Αργώ του Ιάσονα», του Καραγκιοζοπαίχτη Γιάννη Βουλτσίδη.

Τα παιδιά πρώτιστα ενθουσιάστηκαν με τη μουσική και τα παραδοσιακά μουσικά όργανα και ιδιαίτερα με το σαντούρι.

Επίσης είχαν την ευκαιρία οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ’ Τάξης να συμμετέχουν ενεργά στην «Ονειριάδα», δηλαδή να αφηγηθούν χρησιμοποιώντας τις φιγούρες του Καραγκιόζη και του Χατζηαβάτη ένα όνειρό τους στους συμμαθητές και τις συμμαθήτριές τους, φτιάχνοντας τη δική τους παράσταση θεάτρου σκιών.

Το σημείο που ενθουσίασε και διασκέδασε αφάνταστα τα παιδιά ήταν ο αστείος διάλογος ανάμεσα στον Καραγκιόζη και τα παιδιά του αναφορικά με την πρόοδό τους στα σχολικά μαθήματα.

Ήταν μια όμορφη εκδήλωση στο πλαίσιο του εορτασμού της Αποκριάς 2014.