H γιορτή του Πολυτεχνείου

Έγραψε ο  μαθητής της Τετάρτης τάξης,

Βασίλης Κυριαζής

DSC09026

Παρασκευή 15 Νοέμβρη 2013 σήμερα και το σχολείο μας τιμά την επέτειο του Πολυτεχνείου. Μια ακόμα μέρα μνήμης.

DSC08990

DSC09006 DSC09028Τα παιδιά της Τετάρτης τάξης παρουσίασαν το χρονικό της ημέρας εκείνης κι έπαιξαν ένα ενδιαφέρον θεατρικό έργο, που αναφερόταν σε έναν μικρό δικτάτορα .Επίσης  απάγγειλαν ποιήματα του Γιάννη Ρίτσου, που την εποχή εκείνη τα τραγουδούσαν οι φοιτητές. Κατά τη διάρκεια της γιορτής η χορωδία της Πέμπτης τάξης τραγούδησε επαναστατικά τραγούδια.

Στο τέλος όλα τα παιδιά που πήραν μέρος στη γιορτή άφησαν από ένα γαρύφαλλο στην μνήμη αυτών που σκοτώθηκαν τις  ημέρες  εκείνες .

Η γιορτή του σχολείου μας για την επέτειο του Πολυτεχνείου ήταν συγκινητική και είμαι περήφανος που πήρα μέρος σε αυτή.