…. Για μια φέτα ψωμί….

Γράφουν οι δασκάλες του Β1 και του Β2

Τσιμπανάκου Αφροδίτη και Γαλάνη Κατερίνα

DSC08812 DSC08818 DSC08821 DSC08822Ξεκίνησε μια νέα σχολική χρονιά. Με τους μαθητές μας φέτος στη Β΄ Δημοτικού βρήκαμε τους ρυθμούς μας και συνεχίσαμε τη συνεργασία που είχε αρχίσει το προηγούμενο έτος. Γνωρίζοντας τα προβλήματα της εποχής, την ύλη των μαθημάτων, τις δυνατότητες των μαθητών μας αποφασίσαμε στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης να ασχοληθούμε με το σιτάρι και τα προϊόντα του, δίνοντας έμφαση στο ψωμί.

Στα πλαίσια της «Πράσινης Εβδομάδας» γνωρίσαμε το σιτάρι ως σπόρο. Μιλήσαμε για την προετοιμασία των χωραφιών να δεχτούν το σπόρο και φτάνοντας στη 16η Οκτωβρίου ετοιμάσαμε ένα πρωινό μόνο με ψωμί. Δείξαμε στους μαθητές ένα ντοκιμαντέρ για την πείνα, συζητήσαμε για τον επισιτισμό και τη σημασία του και για το πόσο απαραίτητο είναι το σιτάρι και κατ΄ επέκταση το ψωμί στη ζωή μας.