Μαρ 04

Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο και Ραδιοφωνικό Σταθμό Βόλου

Γράφουν οι μαθητές της Γ΄ τάξης:

Αναΐτα Βλαχάβα-Ταβάφη & ο Βασίλης Κορολής

Στις 26 Φεβρουαρίου 2013 όλη η Γ΄ τάξη του «Βαρνάλειου» Δημοτικού Σχολείου  πήγαμε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο καθώς και στο Ραδιοφωνικό Σταθμό ΕΡΑ Βόλου. Στο μουσείο είδαμε ένα ντοκιμαντέρ για τη Νεολιθική Εποχή. Επίσης είδαμε κάποια αρχαία αντικείμενα όπως: ειδώλια, οικιακά σκεύη κ.ά. Μας εντυπωσίασε πολύ που βρήκαν καμένους σπόρους που χρησιμοποιούσαν τότε. Ενδιαφέροντα ήταν και τα κοσμήματα όπως και τα αγγεία.

Μετά το Μουσείο επισκεφθήκαμε το Ραδιοφωνικό Σταθμό ΕΡΑ Βόλου. Εκεί μας υποδέχθηκαν οι δημοσιογράφοι που εργάζονται στο Σταθμό και οι οποίοι μας έδειξαν, πως γίνεται μια εκπομπή. Στη συνέχεια μαζί τους κάναμε κι εμείς μια ζωντανή εκπομπή, που πήραν μέρος μερικά παιδιά της τάξης μας.