Έγκριση προγράμματος Erasmus+ για το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου

Ανακοίνωση

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει πως  εγκρίθηκε από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ)  η αίτηση χρηματοδότησής του για Σχέδιο  Μαθησιακής Κινητικότητας ΚΑ1, Τομέας Σχολικής Εκπαίδευσης, Erasmus+ 2020.  Ο  τίτλος του Σχεδίου είναι “Διαχειριζόμαστε την ποικιλομορφία στην τάξη, συμβάλλουμε στη συνοχή της Ευρώπης” ( κωδικός  αριθμός : 2020-1-EL01-KA101-078227) και θα έχει διετή διάρκεια.

Το Σχέδιο προέκυψε από την ανάγκη του σχολείου  να  διαχειρίζεται τη διαφορετικότητα, να ενδυναμώνει τις  μειονεκτούσες ομάδες και να τους προσφέρει ίσες ευκαιρίες. Ο κύριος σκοπός του είναι η ετοιμότητα των εκπαιδευτικών, στη διαχείριση της πολυμορφίας στη διαχείριση ενός πολυπολιτισμικού σχολείου χωρίς συγκρούσεις. Ένα σχολείο πρότυπο ενσωμάτωσης και αποδοχής, ανοιχτό στην κοινωνία, με ευτυχείς εκπαιδευτικούς και ευτυχείς μαθητές, ισορροπημένους αυριανούς πολίτες των μελλοντικών συνεκτικών κοινωνιών της Ευρώπης.

Ο διευθυντής του σχολείου

Τζίνης Γεώργιος