Aνθρώπινα δικαιώματα και πρόσφυγες

.jpg
Το Κέντρο Ελπίδα Ζωής, ανταποκρινόμενο σε αίτημα του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ναυπλίου, υλοποίησε για τους μαθητές του Δ2 μαθητικού τμήματος το πρόγραμμα «Βιωματικές δράσεις μάθησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και τους πρόσφυγες».
Το πρόγραμμα διάρκειας επτά δίωρων εβδομαδιαίων συναντήσεων ολοκληρώθηκε την Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2022.
Οι μαθητές, μέσα από βιωματικές δραστηριότητες στις οποίες συμμετείχαν, ζωγραφική, διήγηση, παιχνίδια ρόλων, καταιγισμό ιδεών και δημιουργικές δραστηριότητες, είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν και να κατανοήσουν θέματα που σχετίζονται με τα δικαιώματα του ανθρώπου, εστιάζοντας σε αυτά που αφορούν τα παιδιά.
Το πρόγραμμα είχε στόχο την καλλιέργεια κριτικής και δημιουργικής σκέψης, την αποδοχή και το σεβασμό του άλλου, την επικοινωνία και έκφραση των συναισθημάτων, των αναγκών και των επιθυμιών καθώς και την καλλιέργεια δεξιοτήτων συνεργασίας και αλληλεγγύης.
Το πρόγραμμα υλοποίησε η Ιωάννα Καββεζού – Κοινωνική Λειτουργός.
Ευχαριστούμε!
Κατηγορίες: Δ' τάξη, Δράσεις. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.