Ενδοσχολική επιμόρφωση

«Απώλειες στη ζωή του παιδιού. Το σχολείο ως πλαίσιο στήριξης»
Σεμινάριο Εκπαιδευτικών στο 2o Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου, στις 8 και 22 Νοεμβρίου..jpg
Ένα διήμερο σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ναυπλίου πραγματοποίησε το Κέντρο Ελπίδα Ζωής, με θέμα «Απώλειες στη ζωή του παιδιού -Το σχολείο ως πλαίσιο στήριξης», ύστερα από αίτημα της σχολικής μονάδας.
Στόχος ήταν οι εκπαιδευτικοί να κατανοήσουν ότι ο ρόλος του σχολείου είναι ιδιαίτερα σημαντικός σε καταστάσεις κρίσης, καθώς, με τη σταθερή δομή και λειτουργία του, αντιπροσωπεύει τη σταθερότητα, την ασφάλεια και τη συνέχεια που χρειάζεται το παιδί τέτοιες στιγμές. Επίσης υπογραμμίστηκε το γεγονός ότι για να μπορέσουμε να στηρίξουμε υπεύθυνα και αποτελεσματικά τα παιδιά που θρηνούν μια σοβαρή απώλεια, για να είμαστε δηλαδή διαθέσιμοι και ανοιχτοί στις εμπειρίες τους, πρέπει ταυτόχρονα να παραμένουμε ανοιχτοί και προς τον ίδιο μας τον εαυτό. Είναι πολύ σημαντικό να αναγνωρίζουμε πώς επηρεαζόμαστε από τις εμπειρίες τους, ποια αποθέματα διαθέτουμε , ποια είναι τα όρια μας και πώς μπορούμε να συμφιλιωθούμε με τη διαπίστωση ότι δε θα είμαστε ποτέ τέλειοι ή παντοδύναμοι.
Το σεμινάριο συντόνισαν η Αγγελική Μπαβέλλα- Ψυχολόγος και η Ιωάννα Καββεζού- Κοινωνική Λειτουργός.
Κατηγορίες: Δράσεις, Εκπαιδευτικοί, ΝΕΑ. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.