200 χρόνια ελεύθερο Ναύπλιο

1230 Νοεμβρίου και το Ναύπλιο γιορτάζει την απελευθέρωσή του από τον τουρκικό ζυγό. 200  χρόνια ελεύθερο Ναύπλιο.

Και βέβαια το 2ο Δημοτικό Σχολείο είναι παρόν.  Ήδη από την προηγούμενη ημέρα, οι μαθητές όλων των τάξεων γνώρισαν τα γεγονότα εκείνων των ημερών όπως και τους πρωταγωνιστές της άλωσης του Παλαμηδίου, Στάικο Σταϊκόπουλο και Δημήτριο Μοσχονησιώτη.

13 7 4 9 14

Επίσης, ο σημαιοφόρος και οι παραστάτες παρευρέθηκαν στην κατάθεση στεφάνου και στην απαγγελία ποιήματος από μαθήτρια του σχολείου μας στο άγαλμα του Σταϊκόπουλου, που βρίσκεται κάτω από το κάστρο του Παλαμηδίου.

3 2

Σήμερα δε, ο σημαιοφόρος με τη γαλανόλευκη αντιπροσώπευσε το σχολείο στην δοξολογία που τελέστηκε στον Ιερό Ναό της Αγίας Τριάδας.

Δυστυχώς, η μαθητική και στρατιωτική παρέλαση ακυρώθηκε λόγω βροχής.

Κατηγορίες: Εθνικές Επέτειοι, ΝΕΑ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.