Όταν τα πινέλα στα χέρια των μικρών μαθητών δημιουργούν αξεπέραστα έργα ζωγραφικής!!!

IMG 20220204 135515IMG 20220204 135531 1

Οι μαθητές της Γ΄, Δ΄, Ε΄, & Στ΄ τάξης διδάχτηκαν από την Υπεύθυνη εκπαιδευτικό των Εικαστικών του σχολείου μας,  κ. Παπαδημητρίου Αναστασία  την τεχνική του μεγάλου ζωγράφου Vincent Van Gogh και στη συνέχεια ζητήθηκε από τους μαθητές να ζωγραφίσουν με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού, επικεντρώνοντας στα δύο μεγάλα έργα του  ζωγράφου: την “Έναστρη Νύχτα” και  τους “Ηλίανθους” .

Οι μαθητές της  Γ’ και Δ’ τάξης  δούλεψαν τους “Ηλίανθους” με ακουαρέλα και επικεντρώθηκαν στο πώς να “στήσουν” μια σύνθεση με λουλούδια, χρησιμοποιώντας κύκλους και ελλείψεις και παράλληλα να μπορέσουν να φτιάξουν πολλές αποχρώσεις παρόμοιων χρωμάτων.

Οι μαθητές της  Ε’ και ΣΤ’ τάξης δούλεψαν την ” Έναστρη νύχτα” με λαδοπαστέλ πάνω σε μαύρο ή μπλε χαρτόνι, παρατηρώντας την κίνηση και τον ρυθμό της πινελιάς του καλλιτέχνη, αλλά και την χρωματικότητα του έργου.

Το αποτέλεσμα εξαιρετικό!!! Μπράβο στους μαθητές μας, που ανέδειξαν το ταλέντο τους και συγχαρητήρια στην υπεύθυνη εκπαιδευτικό του σχολείου μας κ. Παπαδημητρίου Αναστασία, που διδάσκει στα παιδιά την τέχνη της ζωγραφικής με πολλή αγάπη!

IMG 20220204 135235IMG 20220204 135309

Κατηγορίες: Γ' τάξη, Δ' τάξη, Δράσεις, Ε' τάξη, ΣΤ' τάξη. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.