«Ταξίδι στο παρελθόν –    Ναύπλιο» με την Ε΄ και Στ΄ τάξεις του σχολείου μας!

περιήγηση στο Ναύπλιο 1Nafplio

Ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο πλαίσιο της τοπικής Ιστορίας, πραγματοποίησαν  οι μαθητές μας της Ε1,Ε2 & ΣΤ1 τάξης του σχολείου μας με τις υπεύθυνες δασκάλες των αντίστοιχων τμημάτων και με τις εκπαιδευτικούς του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Ν. Κίου καθώς και με την Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων κ. Μάρα Ελένη.

Βασικός σκοπός ήταν η απόκτηση  ιστορικής  συνείδησης και  ο σεβασμός στην πολιτιστική  κληρονομιά του τόπου τους, καθώς και  η ενεργητική συμμετοχή στην προστασία και διασφάλιση αυτών για  τις επόμενες γενιές.

Οι εκπαιδευόμενοι  ανακάλυψαν  με τρόπο βιωματικό, το πλούσιο ιστορικό παρελθόν της παλιάς πόλης του Ναυπλίου.

Ευχαριστούμε θερμά την Υπεύθυνη του ΚΠΕ Ν. Κίου κ. Ελένη Πανάγου, την Υπεύθυνη Σχ. Δραστηριοτήτων κ. Ελένη Μάρα, την κ. Γαρυφαλλιά Κλειάσσιου και την κ. Χάιδω Κόσσυβα.

Δημοσιεύθηκε στην AAA!!! ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.