ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ  ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ;

Τα  ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ  είναι  ένα  πρωτοποριακό  πρόγραμμα που φέρνει μικρές, κινητές, θεματικές και δανειστικές βιβλιοθήκες μέσα στις σχολικές τάξεις των δημόσιων δημοτικών σχολείων.

ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ ενθαρρύνουν  τα παιδιά να ξεφυλλίσουν, να ακούσουν και να διαβάσουν τα βιβλία στο σχολείο,  να αναγνωρίσουν  τις σκέψεις και τα συναισθήματα, που τους προκαλούν και να τα μοιραστούν.

Τους προσφέρει  την επιλογή  να δανειστούν  βιβλία στο σπίτι και να χαράξουν έτσι  την προσωπική τους αναζήτηση, καθώς το ένα βιβλίο τους δημιουργεί  το ενδιαφέρον  να διαβάσουν το  άλλο.

Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ φθάνουν στο σχολείο μέσα σε μια βαλίτσα με ρόδες, ώστε να μεταφέρονται εύκολα. Στη συγκεκριμένη βαλίτσα τα βιβλία αναφέρονται στην Ελληνική επανάσταση του 1821.

Παραμένουν στο σχολείο  για τέσσερεις εβδομάδες, ώστε να υπάρχει χρόνος για                                                                                             δανεισμό και για παράλληλες δράσεις.

Το πρόγραμμα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.