Ασκήσεις για το καλοκαίρι Δ΄ Τάξη

Δ’ Δημοτικού – Ιστορία

Γραμματική Δ’ Δημοτικού – Σχολικό Βοήθημα

Γραμματική Γ’ και Δ’ Δημοτικού – Σχολικό Βοήθημα

Η Γραμματική της Νεοελληνικής Γλώσσας σε 86 απλά μαθήματα για Γ’, Δ’, Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού – Σχολικό Βοήθημα

Εκπαιδευτικό Λογισμικό Δ’ Δημοτικού

Εκπαιδευτικό Λογισμικό – Γλώσσα Γ’ και Δ’ Δημοτικού

Εκπαιδευτικό Λογισμικό – Μαθηματικά Γ’ και Δ’ Δημοτικού

Εκπαιδευτικό Λογισμικό – Ιστορία Γ’ και Δ’ Δημοτικού

Κανόνες ορθογραφίας για το Δημοτικό – Σχολικό Βοήθημα

Βοήθημα για τη διδασκαλία της ορθογραφίας
Συντακτικό για το Δημοτικό – Σχολικό Βοήθημα

Γραμματική για το Δημοτικό – Σχολικό Βοήθημα

Online μαθήματα γραμματικής για το Δημοτικό

Διαδραστικές ασκήσεις online για Γλώσσα, Μαθηματικά, Ιστορία, Μελέτη και Θρησκευτικά Δ’ Δημοτικού

Βασικοί κανόνες ορθογραφίας

Βασική γραμματική της ελληνικής γλώσσας

Υλικό για την Δ’ τάξη – Ιστορία

Η ναυμαχία της Σαλαμίνας

Ένα βίντεο με το σχεδιάγραμμα της μάχης και την κίνηση του περσικού και του ελληνκού στόλου.  Η εικόνα συνοδεύεται και από αφήγηση.

Δ΄ Τάξη – Ιστορία

Υλικό για την Δ’ τάξη – Μελέτη

Ήπειρος

Γνωρίστε καλύτερα τον τόπο μας, την Ήπειρο, μέσα από φωτογραφίες και ασκήσεις.

Μάθετε τις πόλεις, τις κωμοπόλεις, τα βουνά και τα ποτάμια της Ηπείρου και ταυτόχρονα ελέγξτε τις γνώσεις σας με κουίζ ερωτήσεων.

Διαμερίσματα και νομοί της Ελλάδας

Μια γρήγορη παρουσίαση με τα γεωγραφικά διαμερίσματα και τους νομούς της Ελλάδας.

Υλικό για την Δ’ τάξη – Μαθηματικά

Γραμμές και πολύγωνα

Γνωριμία με τις γραμμές και τα πολύγωνα μέσα από μια παρουσίαση χωρίς πολλά λόγια αλλά με πολλά σχήματα.

Πολλαπλασιασμός (προβλήματα και πράξη)

Σε αυτή την παρουσίαση δίνονται μερικά προβλήματα πολλαπλασιασμού και οι τρόποι που μπορούν να λυθούν. Προς το τέλος της παρουσίασης μπορείς να θυμηθείς ακόμα μια φορά τον τρόπο με τον οποίο κάνουμε κάθετα την πράξη του πολλαπλασιασμού.

Ευκλείδια διαίρεση

Είναι η διαίρεση που κάνουμε με το «κουτάκι». Αν ξέχασες πώς γίνεται ακριβώς, αυτή η παρουσίαση θα σου το θυμίσει. Μόλις ανοίξει η παρουσίαση,.

Δημοσιεύθηκε στην AAA!!! ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, Δ΄ ΤΑΞΗ, ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.