Ασκήσεις για το καλοκαιρι Γ΄τάξη

Γραμματική Γ’ Δημοτικού – Σχολικό Βοήθημα

Γραμματική Γ’ και Δ’ Δημοτικού – Σχολικό Βοήθημα

Η Γραμματική της Νεοελληνικής Γλώσσας σε 86 απλά μαθήματα για Γ’, Δ’, Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού – Σχολικό Βοήθημα
Ιστορία Γ’ Δημοτικού – Σχεδιαγράμματα Μαθημάτων

Εκπαιδευτικό Λογισμικό Γ’ Δημοτικού

Εκπαιδευτικό Λογισμικό – Γλώσσα Γ’ και Δ’ Δημοτικού

Εκπαιδευτικό Λογισμικό – Μαθηματικά Γ’ και Δ’ Δημοτικού

Εκπαιδευτικό Λογισμικό – Ιστορία Γ’ και Δ’ Δημοτικού

Κανόνες ορθογραφίας για το Δημοτικό – Σχολικό Βοήθημα

Βοήθημα για τη διδασκαλία της ορθογραφίας

Συντακτικό για το Δημοτικό – Σχολικό Βοήθημα

Γραμματική για το Δημοτικό – Σχολικό Βοήθημα

Online μαθήματα γραμματικής για το Δημοτικό

Διαδραστικές ασκήσεις online για Γλώσσα, Μαθηματικά, Ιστορία, Μελέτη και Θρησκευτικά Γ’ Δημοτικού

Βασικοί κανόνες ορθογραφίας

Βασική γραμματική της ελληνικής γλώσσα

Υλικό για την Γ’ τάξη – Μελέτη

Τα φυτά

Τα είδη των φυτών (πόες, θάμνοι, δέντρα) και τα χαρακτηριστικά που τα κάνουν να ξεχωρίζουν σε μια παρουσίαση.

Τα μέρη του άνθους

Μια παρουσίαση που μας δείχνει τα μέρη από τα οποία αποτελείται το άνθος αλλά και τα φύλλα και ο καρπός των φυτών.

Γεωγραφικοί όροι της ξηράς

Έχεις μάθει τι είναι λόφος, ποτάμι, χαράδρα, πεδιάδα κτλ. έτσι;
Σε αυτό το παιχνίδι μπορείς να ελέγξεις πόσο καλά ξέρεις τους γεωγραφικούς όρους της ξηράς. Πάνω δεξιά στην οθόνη θα γράφει έναν γεωγραφικό όρο της ξηράς (π.χ. βουνό, ποτάμι κτλ.) που θα πρέπει να
βρεις στην εικόνα και να κάνεις κλικ πάνω του με το ποντίκι.

Αν κάνεις λάθος, το πρόγραμμα σε ειδοποιεί με έναν… δυσάρεστο ήχο και δεν προχωράει στην επόμενη ερώτηση, Έτσι με λίγο ψάξιμο θα μάθεις ακόμα και τους όρους που δε θυμάσαι καλά.

Μόλις βρεις αρκετούς όρους, το ποντίκι «απελευθερώνεται» και περνώντας τον δείκτη του πάνω από κάθε γεωγραφικό όρο της εικόνας, δείχνει κατευθείαν το όνομά του χωρίς να κάνεις κλικ.
Πάλι μαθαίνεις παίζοντας λοιπόν.

Γεωγραφικοί όροι της θάλασσα

Έχεις μάθει τι είναι λιμάνι, κόλπος, νησί, χερσόνησος κτλ. έτσι;
Σε αυτό το παιχνίδι μπορείς να ελέγξεις πόσο καλά ξέρεις τους γεωγραφικούς όρους της θάλασσας. Πάνω δεξιά στην οθόνη θα γράφει έναν γεωγραφικό όρο της θάλασσας (π.χ. νησί, διώρυγα κτλ.) που θα πρέπει να βρεις στην εικόνα και να κάνεις κλικ πάνω του με το ποντίκι.

Πάλι μαθαίνεις παίζοντας λοιπόν.

Υλικό για την Γ’ τάξη – Μαθηματικά

Τα κλάσματα

Ευχάριστα μαθήματα με εικόνες αλλά ασκήσεις που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις καλύτερα τα κλάσματα.
Μοίρασε σωστά τις πίτσες, γνώρισε και φτιάξε κλασματικές μονάδες αλλά και ισοδύναμα
κλάσματα.

Σύγκριση κλασμάτων

Τώρα που έμαθες καλά τα κλάσματα με το προηγούμενο μάθημα, μπορείς πια να κάνεις συγκρίσεις. Για δοκίμασε με αυτήν εδώ την άσκηση αν δεις πόσο καλά τα καταφέρνεις. Κάνε κλικ στο σωστό σύμβολο (μεγαλύτερο, μικρότερο ή ίσο) και έλεγξε την απάντησή σου.

Πρόσθεση και αφαίρεση (εξάσκηση στην κάθετη πράξη)

Αν κάνεις σωστά την πρόσθεση, το τετραγωνάκι που έγραψες την απάντηση θα γίνει πράσινο.

Στο πάνω κενό πλαίσιο κάνεις την πρόσθεση και στο κάτω την αφαίρεση των δύο αριθμών.

Επειδή οι αριθμοί επιλέγονται τυχαία μπορεί ο πάνω αριθμός να είναι μικρότερος από τον κάτω. Σε αυτή την περίπτωση δεν κάνουμε την αφαίρεση και πατάμε «νέοι αριθμοί» για να συνεχίσουμε.

Τι ώρα είναι;

Κοίταξε προσεκτικά τους δείκτες και γράψε την ώρα με ακρίβεια λεπτού στα παραθυράκια του ρολογιού. Αν τη γράψεις σωστά, τότε θα δεις τον κούκο να βγαίνει και να κελαηδάει και στη συνέχεια θα ακόυσεις μια φωνή να επαναλαμβάνει την ώρα.

Οι τέσσερις πράξεις

Κάνε μια γερή προπόνηση στις τέσσερις πράξεςι (πρόσθεση, αφαίρεση, πολλαπλασιασμό, διαίρεση). Υπολόγισε με το νου και έλεγξε το αποτέλεσμα.

Μπορείς να διαλέξεις όποιο βαθμό δυσκολίας θέλεις από τους 3 που έχει (εύκολο, μεσαίο, δύσκολο).

Πρόσθεση και αφαίρεση δεκαδικών

Αυτή η παρουσίαση θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις καλύτερα τους δεκαδικούς και τον τρόπο που γίνονται οι πράξεις της πρόσθεσης και της αφαίρεσης.

Συμμετρία

Τι ακριβώς είναι η συμμετρία και ο άξονας συμμετρίας θα το καταλάβεις εύκολα μόλις δεις αυτή την προυσίαση με πολλές εικόνες και παραδείγματα.

Υλικό για την Γ’ τάξη – Ιστορία

Η Παλαιολιθική εποχή

Όλη η παλαιολιθική εποχή μέσα από μια παρουσίαση με κείμενα και εικόνες.

Η Νεολιθική εποχή

Όλη η παλαιολιθική εποχή μέσα από μια παρουσίαση με κείμενα και εικόνες.

Μυθολογία

Πολλές πληροφορίες για την ελληνική μυθολογία. Πρόσωπα, θεοί, μυθικοί ήρωες, μύθοι κτλ.  Θα βρείτε και κάποια πράγματα παραπέρα από αυτά που αναφέρει το βιβλίο σας.

Στην αρχή θα πρέπει να περιμένετε λιγάκι για να τελειώσει η «εισαγωγή» με τις βροντές και τις αστραπές και να οδηγηθείτε στο κυρίως πρόγραμμα.

Οι περιπέτειες του Οδυσσέα

Μια πολύ ωραία παρουσίαση με τις περιπέτειες του Οδυσσέα.

Το ποια ήταν τα μέρη που επισκέφτηκε, κανείς δεν μπορεί να το γνωρίζει με ακρίβεια. Εδώ έχουμε μία από τις προτάσεις για τη διαδρομή που ακολούθησε ο πολυμήχανος ήρωας.

Κάθε φορά που θα κάνετε κλικ με το ποντίκι πάνω στο χάρτη, τα καράβια (ή το καράβι) του Οδυσσέα προχωράει στον επόμενο σταθμό του.

Κάνοντας κλικ πάνω στο όνομα κάθε περιοχής από αυτές που εμφανίζονται, ανοίγει ο κειμενογράφος με περισσότερες πληροφορίες για το τι συνέβη εκεί πέρα.

Γ΄ Δημοτικού – Ιστορία

Δημοσιεύθηκε στην AAA!!! ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, Γ΄ ΤΑΞΗ, ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.