Παρασκευή 2η ημέρα Περιβαλλοντικής επίσκεψης

Τη 2η ημέρα οι μαθητές υλοποίησαν το πρόγραμμα  «Τα μυστικά του ποταμού» στον ποταμό Τάνο στον Άγιο Πέτρο Κυνουρίας στο   πρόγραμμα αυτό, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την αξία και τις λειτουργίες του ποταμού.
Χωρίστηκαν  σε πέντε  ομάδες, οι οποίες ασχολήθηκαν  με την παρατήρηση και την καταγραφή των ζώων και των φυτών που ζουν μέσα στο νερό ή στην κοίτη του ποταμού (έντομα, προνύμφες και νύμφες εντόμων, αμφίβια και πουλιά),

Παίζοντας το κυνήγι του χαμένου θησαυρού, οι μαθητές και οι μαθήτριες διερευνησαν το πεδίο, συνεργάστηκν  και διασκέδασαν, και μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία γνώρισαν το οικοσύστημα του ποταμού.

Ευχαριστούμε τον κ. Τάσο και την κ. Πηνελόπη που μας χάρισαν αυτές τις μοναδικές στιγμές.

Δημοσιεύθηκε στην AAA!!! ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΚΤΗ - ΣΤ΄ΤΑΞΗ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.