Γερμανική Γλώσσα

Τα κόμικς που μιλάνε

Τα κόμικς που μιλάνε - Online εφαρμογή

Ένα εκπαιδευτικό λογισμικό που κερδίζει το ενδιαφέρον των μαθητών και δίνει νέες δυνατότητες για επικοινωνία, δημιουργικότητα και εξέλιξη του προφορικού και γραπτού λόγου στη γερμανική γλώσσα.

Δείτε εδώ το εκπαιδευτικό υλικό Τα κόμικς που μιλάνε

Kartenspiel – Landeskunde

Ritter02Πλησιάζει το τέλος της σχολικής χρονιάς και οι δυο τελευταίες εβδομάδες που απόμειναν είναι ιδιαίτερα δύσκολες. Καλή εκτόνωση είναι ένα παιχνίδι. Από το βιβλίο μου Rappelkiste έκανα μια παραλλαγή στο παιχνίδι «Μονομαχίες». Μια ευκαιρία, με παιγνιώδη τρόπο να κάνουμε Landeskunde.

Μεταφέρεται την τάξη σας στην εποχή του Καρλομάγνου με ιππότες, μονομαχίες και ισχυρές πόλεις – κράτη και πριγκιπάτα. Πρόκειται για ένα παιχνίδι με ερωτήσεις και κάρτες.

Έχετε την ελευθερία να προσαρμόσετε το παιχνίδι στην τάξη σας, ανάλογα το χρόνο που θέλετε να διαθέσετε και ανάλογα τον αριθμό των μαθητών.

Το παιχνίδι

Paul,Lisa & Co 1

Δημοσιεύθηκε στην AAA!!! ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.