Η συγγραφέας Ελένη Ηλία στο Σχολείο μας

Μετά τον Μικρό Πρίγκιπα

Η συγγραφέας Ελένη Ηλία επισκέφτηκε σήμερα το Σχολείο μας .  Στη Β΄τάξη γνωρίστηκε με τους μαθητές  και μίλησαν για την παιδική λογοτεχνία.  Γνώρισαν το έργο της » μετά από το μικρό πρίγκιπα».

Όλοι εμείς που ζούμε στην εποχή «μετά τον Μικρό Πρίγκιπα», έχουμε αναλογιστεί άραγε ποτέ ότι αυτό μπορεί να αλλάξει τη ζωή μας; Να κάνει τον κόσμο γύρω μας καλύτερο; Προϋπόθεση όμως για να συμβεί κάτι τέτοιο, είναι να ανακαλύψουμε την πραγματική ταυτότητα του Μικρού Πρίγκιπα και να κατανοήσουμε την αιτία, ή μάλλον την ανάγκη, που τον έφερε κάποτε στον πλανήτη μας. Η απάντηση για το ποιος είναι ο Μικρός Πρίγκιπας βρίσκεται βαθιά μέσα μας. Για να αναδυθεί, φτάνει μόνο ν’ αφουγκραστούμε τους ψιθύρους αυτού του βιβλίου.

Επειδή στα παιδιά αρέσει το παιχνίδι κι όσοι από εμάς είμαστε φίλοι με το Μικρό Πρίγκιπα, είμαστε οπωσδήποτε παιδιά, ανεξάρτητα από τη βιολογική μας ηλικία, στις τελευταίες σελίδες του βιβλίου έχουμε την ευκαιρία να παίξουμε μαζί του.

Δημοσιεύθηκε στην AAA!!! ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, Β΄ ΤΑΞΗ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.