Τα παιδιά στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών στο Ναύπλιο

Τα παιδιά του ΣΤ3 έκαναν την πρώτη γνωριμία τους με το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου και τους  φοιτητές του. Συμμετείχαν  όλοι στο θεατρικό παιχνίδι και δούλεψαν ομαδοσυνεργατικά, όπως είχαν μάθει να εργάζονται και στα   μαθήματά τους με τη δασκάλα τους κ. Ιωάννα Ζακυνθινού.                                                       Το πόσο καλά πέρασαν φαίνεται από το τις σκηνές που ακολουθούν:

Το βιωματικό εργαστήρι είχε σαν θέμα: Θεατρική Αγωγή και επαγγελματισμός προσανατολισμός. Η προσπάθεια των εμψυχωτών/-τριών εστιάστηκε στην ευαισθητοποίηση των μαθητών ως προς τα επαγγέλματα των ενηλίκων. Μέσα από παιχνίδια και δραματοποιημένο σενάρια, οι  μαθητές διερεύνησαν τους ρόλους των ενηλίκων στα διάφορα επαγγέλματα.
Στην αξιολόγηση των εργασιών, εκφράστηκαν θετικές  απόψεις για την βιωματική εμπειρία που είχαν τόσο οι μαθητές όσο και οι εμψυχωτές!!!

Κατηγορίες: Δράσεις, ΣΤ' τάξη. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.