Πρόγραμμα στο ΚΠΕ Σικιωνίων Κορινθίας

Εξερευνώντας τους Θησαυρούς της Βελίνας

9.30΄    Άφιξη των ομάδας στο Κέντρο. Καλωσόρισμα – γνωριμία με τον τόπο.

9.30΄-10.00΄   Παρουσίαση του προγράμματος. Συζήτηση – χωρισμός σε ομάδες – παραλαβή εξοπλισμού και φύλλων εργασίας.

10.00΄-12.30΄ μ.μ.  Αναχώριση από το ΚΠΕ για το πεδίο (Δάσος της Βελίνας) –   Διαδρομή στο δάσος περίπου 2,2 χιλιόμετρα και δραστηριότητες πεδίου.

12.30΄-13.45΄ μ.μ. Εκπόνηση σύνθεσης των ερευνών. Οι ομάδες παρουσιάζουν τις εργασίες που επεξεργάστηκαν.

13.45΄μ.μ. – 2.00΄ μ.μ. Συμπλήρωση φύλλων αξιολόγησης. Αναχώρηση.

Το  Δάσος της Βελίνας ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ναυπλίου . Οι μυρωδιές μέσα στο δάσος , τα χρώματα  που σου κλέβουν τα μάτια ,η  φρεσκάδα του αέρα, τα κελαηδήματα των πουλιών, η επαφή με τους κορμούς τωνδέντρωντης μαύρης πεύκης ικανοποίησαν όλες τις αισθήσειςτων μαθητών και τους έκαναν να νιώσουν χαρούμενοικαι ευτυχισμένοι .

Έμαθαν πως να προσανατολίζονται ,πως να βρίσκουν την ηλικία και το ύψος ενός δέντρου, πως συμβιώνουντα κεφαλλονίτικα ελατάκια με την μαύρη Πεύκη και ανακάλυψαν το ιερό μυστικό τους ότι με τα χρόνια το ένα είδος θα αντικαταστήσει αρμονικά το άλλο, το μυστικό της διαδοχής, της συναποδοχής, της αλληλεπίδρασης και της αλληλουποχώρησης….

Πολλά μυστικά ακόμη  τους εμπιστεύτηκαν οι μικροοργανισμοί του χούμου που μετατρέπουν το θάνατο σε ζωή, ο παρασιτικός ιξός και ο διακριτικός λειχήνας, η μεγάλη δρυς και το πολύχρωμο χαλί της, το ευρύστερνο  πλάτωμα του Δάσους, οι  αόρατοι ιστοί της αράχνης, και άλλα πολλά

Φεύγοντας, τα παιδιά μας πήραν μαζί τους όχι μόνο ευχάριστες αναμνήσεις από μια όμορφη εκδρομή, αλλά και πως μπορούν να προστατέψουν και να διατηρήσουν την ομορφιά αυτή που απλόχερα μας χαρίζει η φύση.

Ευχαριστούμε την περιβαλλοντική ομάδα του ΚΠΕ Σικιωνίων τους κ.κ.:

Φωτόπουλο Γεώργιο, Υπεύθυνο ΚΠΕ

Ματσούκα Γεωργία,  Αναπληρώτρια Υπεύθυνη

Αποστολόπουλος Αναστάσιος, Μέλος Παιδαγωγικής Ομάδας

Επίσης, με την επιστροφή στο σχολείο ύστερα από τις διακοπές, ακολούθησε εργασία αποτύπωσης των εντυπώσεων μέσα στο μάθημα των Αγγλικών με υπεύθυνη την κ. Βασιλική Κόντα.

Η έκθεση που προκρίθηκε – ένα χαρακτηριστικό δείγμα ακρίβειας, όμορφου λεξιλογίου  και δομής- ήταν η ακόλουθη:

The visit to the forest of Velina and the lake Stymfalia.

Just before Easter holidays I visited with my school the forest of Velina and the lake Stymfalia.
We set off early in the morning and we got to the forest of Velina two hours later. Firstly some environmentalists told us interesting things about greenery of the area. Secondly, they offered us a sandwich and a bottle of water. Later they showed us how to use the compass. After that they taught us how to measure the height and count the age of the tree.
Finally we made an album with plants. Then we visited the lake Stymfalia which was full of birds and straw plants.
It was a great trip because we saw and learnt a lot of new and interesting things.

Alexandros

Κατηγορίες: Δράσεις, ΣΤ' τάξη. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

4 Responses to Πρόγραμμα στο ΚΠΕ Σικιωνίων Κορινθίας

1. Ο/Η ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ λέει:

Από αυτά που διάβασα, πρέπει να ήταν πολύ ωραία η εκδρομή. Κρίμα που δεν ήρθα…

2. Οντως,η εκδρομη ηταν υπεροχη!!!Μερικες φορες οι εκδρομες φαινονται ιδιες αλλα δεν ειναι!Καλο θα ηταν λοιπον οσες εκδρομες μας ενδιαφερουν να τισ μοιραζομαστε και με αλλους ωστε να ξερουν στο περιπου τι θα δουν.Δημητρη ,όμως οσα ακουσες ειναι αληθεια και πιστευω πωσ θα φανταστικες,πως ηταν.

3. Ο/Η ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΠΕΛΕΣΗ λέει:

Εχεις δικιο ,Μαρια, αυτη η εκδρομη ηταν τελεια οποιος δεν ηρθε εχασε!!!!!!!!!!!!

4. Ο/Η HΡΩ ΑΝΤΩΝΙΑΔΗ λέει:

Συμφωνω απολυτως μαζι σας παιδια περασαμε υπεροχα

Τα σχόλια έχουν κλείσει.